Dwa miesiące temu opisywałem na MyApple zakrzywiony monitor Philips B-Line 346B1C. Jego miejsce na moim biurku zajął model 346P1.

Wizualnie ale i specyfikacją oba monitory różnią się tylko nieznacznie. Tak, jak opisywany dwa miesiące temu model 346B1C, także i 346P1 posiadają nieznacznie zakrzywiony 34-calowy ultraszeroki ekran o rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli (110 ppi, 21:9), co daje ogromną przestrzeń roboczą, ale też wymaga więcej miejsca na ustawienie takiego monitora. Do zakrzywionego ekranu można szybko się przyzwyczaić, a przydaje się on zwłaszcza przy pracy z bliska, bo zapewnia po prostu lepsze kąty widzenia.

Obudowa modelu 346P1 jest identyczna jak w modelu 3461BC - co oczywiście nie powinno dziwić. To po prostu różne warianty właściwie tego samego monitora. Jest więc czarne, matowe tworzywo i srebrne logo Philipsa na dolnej ramce oraz umieszczony obok niego czujnik obecności użytkownika przed ekranem (przy włączonej funkcji oszczędzania energii odejście od ekranu spowoduje jego wygaszenie). Jest także ta sama ciężka i bardzo stabilna noga z szeroką, równie ciężką stopką.

Zestaw portów jest także podobny: jeden port DisplayPort 1.4, jeden port HDMI 2.0b i jeden port USB-C z Power Delivery oferującym ładowanie o mocy 90W, a do tego gniazdo Ethernet, czteroportowy HUB USB i wyjście słuchawkowe. Doszło jednak wyjście DisplayPort do podłączenia drugiego monitora (można go podłączyć także za pomocą portu USB-C). Ułożenie portów jest także podobne (skierowane do dołu i ukryte pod klapką oraz hub USB umieszczony na tylnej lewej krawędzi).

Przy okazji odpowiadam na jedne z komentarzy pod tekstem o 346B1C - tak, złącze USB-C Power Delivery bez problemu zasili MacBooka Pro 16". Ważne jednak, by podłączać komputer za pomocą znajdującego się w zestawie kabla (z innymi kablami USB-C, które próbowałem, monitor nie działał). Na takim komputerze właśnie pracuję. Do testowanego modelu mam obecnie podłączone dwa Maki, w tym wspomniany już MacBook Pro 16".

Po co więc opisywać monitor skoro jak dotąd wszystko wydaje się takie samo? Jest kilka mniej lub bardziej istotnych różnic. Przede wszystkim poprawiono nieznacznie i tak już niski czas reakcji - co z pewnością zainteresuje graczy. Wynosi on teraz 4 ms. To co rzuca się w oczy. to jaśniejszy wyświetlacz do 500 cd/m3.

Monitor wyposażono także w kamerkę internetową o rozdzielczości Full HD z funkcją rozpoznawania twarzy Windows Hello. W poprzednich testowanych przeze mnie monitorach Philipsa, także wyposażonych w ten gadżet, kamera nie działała w macOS. Tym razem jest inaczej. W macOS Catalina kamerka, w którą wyposażony jest monitor Philips 346P1, działa bez problemu. Można wybrać ją zarówno w Photo Booth, w QuickTime lub w aplikacjach do wideokonferencji. Niestety nie jest ona lepsza od kamerki zamontowanej w MacBooku Pro, więc pod tym względem nie odczujecie tutaj wyraźnej poprawy jakości. Na pewno jednak zapewnia ona ciekawszą perspektywę od tej oferowanej przez kamerę w MacBooku Pro.

Przesiadka z modelu 346B1C na 346P1 przyniosła przede pewną poprawę jakości obrazu (ekran jest jaśniejszy) oraz możliwość korzystania ze wspomnianej już kamerki. Poza tym różnice są naprawdę na tyle niewielkie - niemal identyczne pokrycie palet barw i czas reakcji, identyczna „buda” - że mam wrażenie, że monitora właściwie nie zmieniłem. Opisywany monitor 346P1 to po prostu ulepszona wersja rozwojowa, bardzo dobrego monitora do pracy ale i rozrywki.

Wspomnieć jednak muszę o jeszcze jednej różnicy - cenie. Nowszy model jest o około 500 zł droższy i kosztuje około 2450 zł.

Specyfikacja podana przez producenta:

 • Typ panelu LCD: VA LCD
 • Typ podświetlania: System W-LED
 • Rozmiar panelu: 34" (86,36 cm)
 • Powłoka ekranu: przeciwodblaskowa 2H, Haze 25%
 • Format obrazu: 21:9
 • Maksymalna rozdzielczość 3440 X 1440
 • Gęstość pikseli: 110 ppi
 • Czas reakcji: 4 ms
 • Jasność: 500 cd/m3
 • Kontrast: 3000:1
 • Kąty widzenia: 178° poziomo i 178° pionowo
 • Kolory wyświetlacza: 16,7 M
 • Porty: DisplayPort 1.4, DisplayPort Out, HDMI 2.0, USB-C 3.2 z funkcją Power Delivery do 90W, USB-B, 4 x USB A 3.2, w tym jedno z funkcją szybkiego ładowania, wyjście słuchawkowe, Ethernet.
 • Kamera web: 2.0 megapiksele Full HD.

Grafiki: Philips