Rząd Francji poprosił Apple o usunięcie ograniczeń dotyczących działania Bluetooth w iPhone’ach. Celem takiego działania miałoby być umożliwienie uruchomienia zaprojektowanej przez rząd tego kraju aplikacji do monitorowania obywateli, co pomogłoby w walce z pandemią koronawirusa.

System iOS uniemożliwia korzystanie z Bluetooth aplikacjom, które działają w tle, jeśli zebrane dane wysyłane są poza urządzenie. W obecnym stanie, aplikacja musiałaby być cały czas uruchomiona, a iPhone odblokowany.

W wywiadzie dla serwisu Bloomberg, minister zdrowia Francji powiedział, że planuje uruchomić tą aplikację 11 maja, ale obecne ograniczenia działania Bluetooth zaimplementowane w systemie iOS uniemożliwiają realizację tego planu.

Rzecznik prasowy Apple odmówił komentarza w tej sprawie, ale wspominał o wspólnej inicjatywie firm Apple o Google, ogłoszonej 10 kwietnia, dotyczącej opracowania podobnej funkcji, która jednocześnie zapewniać będzie ochronę prywatności użytkowników smartfonów z systemem Android i iOS.

Źródło: MacRumors