Redakcja serwisu iFixit rozebrała nowy model MacBooka Air, który zaprezentowany został w poprzednim tygodniu. W kategorii możliwości naprawy komputer otrzymał 4 punkty na 10 możliwych.

Główną nowością tego komputera jest klawiatura z mechanizmem nożycowym, która zastąpiła dość mocno awaryjną klawiaturę motylkową. W wyniku zastosowania nowej klawiatury, nowy Air jest grubszy od poprzedniej wersji o około pół milimetra. W najgrubszym punkcie wymiar wynosi teraz 0,63 cala czyli około 1,61 centymetra.

Nowy MacBook Air jest również nieco cięższy od poprzednika i waży 1,29 kilograma.

Ekipa iFixIt zauważyła, że w nowym komputerze zastosowany został większy, w porównaniu do poprzedniej generacji, wentylator do chłodzenia procesora. Inaczej ułożone są też przewody między płytą główną, a gładzikiem, co znacznie ułatwia dostęp do baterii i trackpada. Przewody można odłączyć bez większego problemu, co oznacza, że demontaż gładzika może odbyć się bezpośrednio po zdjęciu tylnej pokrywy. Bateria znajduje się pod przewodami, więc jej usunięcie możliwe jest bez demontażu płyty głównej. Bateria jest taka sama jak w poprzedniej generacji tego komputera.

Głośniki przymocowane są za pomocą kleju i śrub, a dysk SSD i pamięć RAM są przylutowane do płyty głównej. To elementy, które nie uległy zmianie.

Wspomniane 4 punkty przyznano za szybki dostęp do gładzika i baterii oraz modułowy układ wentylatorów, głośników i portów. Niestety, klawiatura jest zintegrowana z górną obudową.

Źródło: MacRumors za iFixIt