O tym, że iPad jest komputerem przekonuje nas Apple od dawna. Żeby jednak iPad był takim komputerem,potrzebna jest do niego klawiatura. Apple ma w ofercie swoje modele, jednak na rynku istnieje silna konkurencja m.in. w postaci produktów dobrze znanej czytelnikom MyApple marki Logitech. Od wielu już lat Logitech dostarcza jedne z najlepszych akcesoriów, od myszek po klawiatur. Do tej ostatniej kategorii zaliczają się też etui do iPada wyposażone w klawiatuę. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować jeden z najnowszych produktów tej marki. Etui Rugged Folio do iPada 10,2" (7 generacja) wyposażone właśnie w klawiaturę.

Etui i ochrona

Rugged Folio, jak sama nazwa wskazuje to przede wszystkim wzmocnione etui, które ma ochronić iPada przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Faktycznie, iPad chroniony jest z każdej możliwej strony. Urządzenie umieszczane jest w ramce z twardej gumy (boki) i mocnego plastiku (tył), w związku z tym trzeba trochę wysiłku by je w nią włożyć. Całość obejmuje twarda okładka z tworzywa powleczonego dodatkowo czymś w rodzaju syntetycznego płótna. Dzięki takiemu połączeniu etui jest nie tylko wytrzymałe na różne mechaniczne uszkodzenia, od otarć przez nacięcia, po przypadkowe przekłucia (oczywiście w granicach rozsądku - to nie kevlar), ale także łatwe w utrzymaniu w czystości, a przy tym naprawdę dobrze chroni iPada także przed upadkami.

Testowane etui założyłem na jednego z iPadów 10,2, które używam podczas lekcji programowania. Przez ostatnie kilka tygodni (zanim zamknięto szkoły) sprawdzało się znakomicie nie tylko jako ochrona ale także jako klawiatura, dzięki której wygodnie można wprowadzać kod w Swift Playgrounds czy w Pythonista3 (od niedawna poszerzam swoje horyzonty programisty właśnie o Pythona).

Tylna powierzchnia okładki Rugged Folio tworzy nogę podtrzymującą iPada podczas korzystania z klawiatury. Po ustawieniu go na biurku całość leży na powierzchni stabilnie. Oczywiście trudniej jest pracować z tym zestawem na kolanach, ale ten zarzut dotyczy wszystkich tego typu etui z klawiaturami, także tych produkowanych przez Apple.

Zamknięte etui dodatkowo zabezpieczone jest przed przypadkowym otwarciem za pomocą magnetycznego zatrzasku, wyposażonego w uchwyt do umieszczenia stylusa Apple Pencil lub Logitech Crayon. Zauważyłem, że pasek wspomnianego zatrzasku jest jedynym miejscem, gdzie wspomniany materiał nieznacznie się strzępi (widać to na poniższym zdjęciu).

Klawiatura

Klawiatury Logitech najlepsze są i basta! Jak dotąd to odważne twierdzenie sprawdzało się w przypadku każdej testowanej przeze mnie klawiatury tej marki. Czy tak było i tym razem?

Jak w przypadku innych takich akcesoriów klawiatura umieszczona jest po wewnętrznej stronie okładki. Po otwarciu jej ustawieniu iPada na lewym dłuższym boku i odgięciu nóżki etui zestaw jest gotowy do pracy.

Klawisze mają o dziwo dość duży skok, przez co nie ma mowy o przypadkowym ich naciśnięciu. Ich rozmiar i odlegości pomiędzy nimi także skutecznie zapobiegają różnego rodzaju literówkom. Pisze się na niej szybko i wygodnie, zdecydowanie wygodniej i pewniej niż na klawiaturze o konstrukcji motylkowej, która montowana była w MacBookach, MacBookach Pro i MacBookach Air w minionych latach. O dziwo pisze mi się na niej równie szybko co na klawiaturze 16-calowego MacBooka Pro. Może też śmiało konkurować z klawiaturą w etui Apple Smart Keyboard Folio do iPada Pro z 2018 roku. Nad tą ostatnią góruje m.in. rzędem klawiszy funkcyjnych, pozwalających na przywoływanie ekranu startowego (przycisk Home), blokowanie iPada, wywoływanie i chowanie klawiatury ekranowej, sterowanie jasnością ekranu, sterowanie odtwarzaniem muzyki i głośnością, a nawet robienie zrzutów ekranu czy wywoływanie Siri. Tego rzędu zdecydowanie brakuje mi w klawiaturze Apple Smart Keyboard Folio.

Sama klawiatura przykryta jest tworzywem. Więc bez problemu można ją czyścić np. wilgotną szmatką. Urządzenie łączy się i ładuje przez port Smart Connector w iPadzie. Nie musimy łączyć go przez Bluetooth i osobno ładować. Dodatkowo po zwinięciu okładki z klawiaturą na tylną ścianę zostaje ona wyłączona, tak by zapobiegać przypadkowemu naciśnięciu klawiszy. Dzięki złamaniu przedniej okładki klawiaturę można zawinąć do tyłu i dalej używać nóżki, w którą wyposażone jest to etui.

Podsumowanie

Jeśli szukacie mocnego etui z klawiaturą do Waszego iPada 10,2" i to z klawiaturą, na której będziecie mogli wygodnie pisać dłuższe teksty to jest to zdecydowanie jeden z najlepszych moim zdaniem wyborów. Niniejszy tekst powstał właśnie na iPadzie z użyciem klawiatury w etui Logitech Rugged Folio.

Jedną wadą tej jak i innych klawiatur i etui Logitech jest ich cena. Opisywane etui iPad Rugged Folio kosztuje bowiem 599 zł, choć moim zdaniem warte jest swojej ceny.

Etui Rugged Folio dostępne bezpośrednio na stronie Logitech.