Już prawie dwie dekady firma iZotope rozwija swoje oprogramowanie do miksu i masteringu audio, o nazwie Ozone. Nie bójmy się tego powiedzieć - w świecie cyfrowym jest ono wręcz legendarne. Nie znam osób, które pracują z dźwiękiem i choćby nie otarły się o ten pakiet narzędzi. Od kilku miesięcy dostępna jest wersja dla macOS oznaczona numerem 9, w której jak zawsze oprócz usprawnień wprowadzono kilka nowości, o których napiszę poniżej.

Czym tak naprawdę jest to oprogramowanie?

Domyślam się, że dla większości osób, które są w temacie audio, jasne jest co to za pakiet i do czego służy, jednak dla tych, którzy tylko "otarli się" - postaram się w skrócie wyjaśnić. Otóż jest to zestaw narzędzi do miksu i masteringu materiału audio, na który składają się takie wtyczki jak korektory, kompresory, limitery, symulacja taśmy, narzędzia do kontroli panoramy stereo itd. Całość jest wzbogacona o świetne, inteligentne algorytmy, które pomagają nam w wychwyceniu problemów w miksie. Dodatkowo cały pakiet jest tak przygotowany, by można było pracować z materiałem referencyjnym i w bardzo łatwy sposób przełącząć się między ścieżkami.

Co dostajemy w pakiecie Ozone 9?

Tak naprawdę do wyboru mamy 3 pakiety, które oczywiście różnią się między sobą ilością wtyczek, a co za tym idzie - również ceną. Podstawowy pakiet to Elements, później jest Standard oraz opisywany przeze mnie Advanced. Jakie dokładnie funkcje i wtyczki zawiera dany pakiet, sprawdzicie tutaj.

W skład opisywanego przeze mnie pakietu Advanced wchodzą takie wtyczki jak: Dynamic EQ, Dynamics, Equalizer, Exciter, Imager, Low End Focus, Master Rebalance, Match EQ, Maximizer, Spectral Shaper, Vintage Comp, Vintage EQ, Vintage Limiter, Vintage Tape oraz świetna wtyczka do analizy balansu tonalnego - Tonal Balance Control 2, która ściśle współpracuje z całym pakietem.

Praca z Ozone 9

Pracować z Ozone 9 możemy na dwa sposoby - korzystając z aplikacji standalone dla macOS lub jako wtyczki AU / VST, w naszym programie typu DAW. Który ze sposobów wybierzecie, zależy od was. Jeśli robicie klasyczny mastering z gotowego mixu dostarczonego przez artystę w jednym pliku, nie trzeba odpalać DAW i można to zrobić w aplikacji standalone. Jednak w ostatnim czasie popularny zrobił się tzw. "mastering na ścieżkach" - materiał dostarczany jest do nas w formie kilku podstawowych ścieżek (zazwyczaj grup typu: perkusja / bass / wokal / syntezatory / gitary itp.) - w takiej sytuacji konieczne jest użycie DAW. Jest jeszcze jedna opcja o której wspomnę - jest to umieszczanie poszczególnych wtyczek na kanale master w DAW z ominiecięm głównej aplikacji Ozone 9. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy wplatać pomiędzy wtyczki iZotope, pluginy innych producentów, które używamy w procesie masteringu.

Zaczynając mastering w Ozone 9 najlepiej dodać utwór referencyjny i skorzystać z funkcji Master Assistant. Jest to funkcja, która działa automatycznie i przygotowuje wstępne ustawienia względem naszego miksu. Pamiętajmy, że jest to tylko algorytm i nie zastąpi wprawnego ucha, jednak na pewno wskaże nam newralgiczne miejsca w miksie, o czym przekonałem się osobiście już kilka razy. Firma iZotope informuje nas, że w nowej wersji algorytm jest jeszcze lepiej dopracowany. Kolejnym etapem jest dodanie poszczególnych wtyczek w łańcuchu aplikacji Ozone 9 i przystąpienie do masteringu.

Nowości w Ozone 9

Pakiet Ozone oznaczony numerem dziewięć przynosi kilka zupełnie nowych wtyczek. Pierwszą z nich jest Low End Focus - jest to wtyczka dzięki której możemy wpływać na nasze niskie częstotliwości w utworze, czyli na bas. Dzięki niej możemy sprawić, że bas w naszym utworze stanie się bardziej punktowy (Punch) lub też bardziej gładki, łagodny (Smooth), bez wpływania na resztę elementów w mixie - jest to jedna z moich ulubionych funkcji, która działa według mnie świetnie.

Drugą nowością jest wtyczka Master Rebalance - dzięki niej możemy zmienić balans pomiędzy trzema głównymi elementami w miksie, takimi jak wokal, bas czy perkusja. Wybieramy, który element chcemy bardziej schować lub przeciwnie, wysunać do przodu. Suwakiem podnisimy jego głośność lub ściszamy. Bardzo proste narzędzie i bardzo skuteczne. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia jak twórcom udało się to zrobić, bo efekt naprawdę powala - wzmacniając dla przykładu wokal, nie słychać praktycznie żadnej różnicy w głośności innych elementów miksu. Algorytm jest rewelacyjny.

Kolejnym kluczowym dodatkiem w nowej wersji jest wtyczka Match EQ. Jest to inteligentny korektor graficzny, który ma za zadanie dopasować częstotliwości w naszym utworze do utworu referencyjnego. Działa to bardzo prosto - wybieramy kluczowy fragment utworu referencyjnego i włączamy. W tym momencie we wtyczce Match EQ wciskamy przycisk Capture i algorytm zaczyna analizować nasz utwór referencyjny. Po kilku sekundach zatrzymujemy i przełączamy się na nasz utwór - wciskamy drugi przycisk Capture, ale już ten po stronie naszego utworu (Apply To) i znowu czekamy kilka sekund. W tym momencie algorytm analizował nasz utwór pod kątem wprowadzanych zmian. Teraz w zakładce Fine Tune możemy aplikować ustawienia korektora odczytane z utworu referencyjnego suwakiem o nazwie Amount, którym ustalamy jak mocno mamy nałożyć korekcję. Drugi suwak oznaczony jako Smoothing jest odpowiedzialny za gładkość / delikatność nakładanej korekcji. Wtyczka spisuje się równie dobrze jak dwie poprzednie.

Podsumowanie

iZotope Ozone 9 Advanced to zdecydowanie rewelacyjne narzędzie. Stanowi kompletny zestaw do masteringu. Nie potrzebujemy niczego więcej aby nadać ostatni szlif naszym utworom. Pakiet jest świetnym narzędziem w rękach doświadczonych inżynierów dźwięku, ale także początkujący adepci sztuki masteringu bez problemu z niego skorzystają. Dzięki sztucznej inteligencji algorytmów zauważą błędy popełniane podczas miksowania, jednocześnie edukując się w dziedzinie masteringu.

Aktualne ceny:

Dobra informacja dla wszystkich, którzy chcą kupić jeden z pakietów Ozone 9 - aktualnie oprogramowanie jest dostępne w obniżonej cenie.

  • iZotope Ozone 9 Elements / 29 $ (stała cena 129 $)
  • iZotope Ozone 9 Standard / 149 $ (stała cena 249 $)
  • iZotope Ozone 9 Advanced / 299 $ (stała cena 499 $)

Więcej informacji na stronie: https://www.izotope.com/