Analitycy firmy Gartner opublikowawli raport dotyczący sprzedaży komputerów w czwartym kwartale zeszłego roku. Apple uplasowało się na czwartym miejscu ze sprzedażą na poziomie 5,26 miliona urządzeń. Wynik ten pozwolił firmie osiągnąć 7,5-procentowy udział w rynku. W porównaniu do analogicznego okresu rok temu przedsiębiorstwo zanotowało trzyprocentowy spadek sprzedaży.

Na pierwszym miejscu uplasowało się Lenovo ze sprzedażą na poziomie niemal 17,5 miliona komputerów, co przełożyło się na 24,8-procentowy udział w rynku. Drugą lokatę zajęło HP. Firma sprzedała niewiele ponad 16 milionów komputerów (22,8% udziału). Ostatnie miejsce na podium przypadło Dell. Udział na poziomie 17,2 procent był możliwy dzięki sprzedaży 12,2 milionów komputerów.

Największy wzrost sprzedaży rok do roku odnotował Dell - 12,1%. Mniejszymi wzrostami może pochwalić się również Lenovo (6,6%), HP (5,4%) oraz Acer (3,5%). Natomiast Apple oraz Asus zanotowali spadki.

Warto zanotować, że pierwszy raz od dawna wszyscy producenci komputerów sprzedali łącznie o 2,3% więcek urządzeń w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

W ujęciu rocznym sześciu najczęściej wybieranych producentów wypadło niemal tak samo jak w czwartym kwartale. Najchetniej wybieranymi urządzeniami były te sygnowane logo Lenovo, natomiast najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się urządzenia Asusa. Apple sprzedało 18,35 miliona komputerów, co stanowi spadek sprzedaży o 0,9% względem 2018 roku.

Źródło: Gartner