Wielu osobom w pewnych czynnościach iPhone zastępuje komputer. Takie czynności jak surfowanie po internecie, czy sprawdzenie poczty robi się na nim prawie tak samo wygodnie, jak na Mac’u czy PC. Jednak co, gdy trzeba takiego maila napisać? Lub zredagować artykuł na stronę internetową? Mała klawiatura ekranowa iPhone’a nie nadaje się do tego typu rzeczy. I tutaj z pomocą przychodzą producenci akcesoriów, czyli między innymi Celluon i jego Magic Cube.

Jakość wykonania, Wygląd

Magic Cube wykonany jest w znakomitej większości z plastiku. Z metalu jest jedynie kwadratowa ramka wokół obiektywu projektora. Wszystkie wykorzystane tworzywa są bardzo dobrej jakości. Design “Kostki” jest bardzo przyjemny dla oka. Plastik, z którego wykonana została rama bardzo przypomina aluminium, co sprawia, że całość wygląda bardzo elegancko. W zagranicznych sklepach dostępne są też inne wersje kolorystyczne, takie jak czerwony, fioletowy, czy zielony, dlatego użytkownicy chcący wyróżniać się z tłumu również znajdą tu coś dla siebie.

Wygoda użytkowania

Magic Cube jest urządzeniem bardzo specyficznym. Z jednej strony jest to pełnowymiarowa klawiatura na której można się nauczyć szybko pisać, ale z drugiej nie jest pozbawiona wad. Co najbardziej przeszkadzało mi w Magic Cube? Przede wszystkim czujniki ruchu, mimo że nie są złe, czasami nie reagują na “wciskanie” klawisza. Daje się to we znaki przede wszystkim wtedy, kiedy chcemy wprowadzić polskie znaki. Często Magic Cube wykrywa wciśnięty tylko klawisz litery, albo sam alt. Nie znaczy to oczywiście, że pracują źle, ponieważ w większości przypadków reagowały one bezbłędnie. Dla niektórych problemem może być również charakterystyczny wysoki dźwięk (pisk) wydawany przez urządzenie podczas wciśnięcia klawisza. Z jednej strony poprawnie zastępuje odgłos wciskania, ale z drugiej po jakimś czasie staje sie to niesamowicie irytujące. Z tego typu wad warto nadmienić również, że wyświetlany obraz lekko drży. Po jakiejś godzinie pisania doprowadziło mnie to do bólu głowy. Może to stanowić problem dla ludzi z wrażliwym wzrokiem. Nie oznacza to jednak, że na “Kostce” pisze się niewygodnie. Mimo że nie tak komfortowe jak na klawiaturze sprzetowej, pisanie jest dużo wygodniejsze i przyjemniejsze niż na klawiaturze iPhone, czy innego Smartphone’a.

Jak jesteśmy przy wygodzie użytkowania, to warto również napisać coś o układzie klawiszy. Otóż jest nieco inny, niż w znanych mi urządzeniach. Podstawowa sprawa, czyli układ liter na szczęście nie został zmieniony (stare dobre QWERTY), jednak z układem znaków jest już dużo gorzej. W każdym komputerze Mac i PC przy prawym Shifcie znajdują się trzy klawisze, których najczęściej używamy do robienia znaków ([kropka], [przecinek] i “pytajnik”]. W Magic Cube zostały one zastąpione dwoma służącymi do robienia dwukropka i ukośnika, zaś kropka i przecinek “wyrzucone” zostały do poziomu klawisza ESC razem z takimi znakami jak “plus”, “nawias kwadratowy” czy “myślnik”. Oznacza to brak jakichkolwiek klawiszy dodatkowych, a w rezultacie większy rozmiar klawiszy. Zabieg ten wydaje mi się całkiem zrozumiały, ponieważ w ten sposób producent zwiększył rozmiar klawiszy bez zwiększania rozmiaru całej klawiatury. Jednak do nowego układu klawiszy bardzo trudno jest się przyzwyczaić (mnie nie udało sie to do dzisiaj).
Dodam jeszcze, że Magic Cube posiada jeszcze funkcję “myszki”. W praktyce jest to po prostu mały gładzik działający w obrębie klawiatury. Rozwiązanie dosyć ciekawe, jednak niezbyt wygodne.

Kompatybilność z platformami
Celluon Magic Cube jest kompatybilne ze wszystkimi dużymi platformami dostępnymi na rynku. Oznacza to, że urządzenia z Windows 7, Androidem, lub iOS-em nie powinny mieć z nim żadnego problemu. Postanowiłem to osobiście sprawdzić.

iOS (iPad 2, iPhone 4) : Parowanie przebiegło bez większych problemów. Czasami zdarzało się, że iUrządzenie nie wykrywało “Kostki”, zawsze pomagało jednak wyłączenie i ponowne włączenie obydwu urządzeń. Jeżeli chodzi o samo działanie, nie było większych problemów. Jedynym mankamentem było niedziałanie funkcji myszki.
Android (Samsung Galaxy Tab P1000) : Była to właściwie jedyna platforma, na której Magic Cube działał bez zarzutu. Szybkie, bezproblemowe parowanie i obecność wszystkich funkcji sprawiło, że Celluon Magic Cube na Androidzie używało się bardzo przyjemnie.
Windows 7 (komputer redaktora) : Ze względu na brak modułu Bluetooth w moim PC zmuszony byłem podłączyć Magic Cube przez port USB. Samo połączenie nie sprawiło problemów. Po wykryciu urządzenia Windows ściągnął sobie potrzebne sterowniki i “Kostka” była już gotowa do pracy. Zauważyłem jedynie jedną, ale za to bardzo dużą wadę. Otóż klawiatura w ogóle nie obsługiwała polskich znaków. No więc na Windowsie za jej pomocą sobie nie popracujemy...

Podsumowanie

Mimo wielu wad Celluon Magic Cube jest dobrym produktem, jednak przeznaczonym dla specyficznej grupy ludzi. Ci którym nie wystarcza wirtualna klawiatura iPhone’a będą “Kostką” zachwyceni. Oferuje ona pełnowymiarową, dosyć wygodną klawiaturę, a przy tym można ją włożyć do kieszeni razem z telefonem. Mimo, że niepozbawiona wad (większych i mniejszych), wypada świetnie pod względem zależności wygoda-rozmiar. Jednak ci, którzy szukają osobnej klawiatury do tabletu/laptopa, powinni się zdecydować na zwykłą, sprzętową klawiaturę na Bluetooth. Jeżeli przenosimy swój komputer, nie będzie raczej problemem włożyć do torby również takiej klawiatury, a jest ona mimo wszystko wygodniejsza niż laserowa projekcja wytwarzana przez urządzenie Celluona. Warto również wspomnieć o cenie, która jest bardzo wysoka (ok 500 zł). Czy Celluon Magic Cube jest warty takiej sumy? To już zostawiam wam.

[U]Plusy:[/U]
- Małe rozmiary
- Pełnowymiarowa klawiatura
- Dobra czułość klawiszy
- Kompatybilność z prawie wszystkimi dużymi platformami dostępnymi na rynku
- Ciekawa funkcja myszki

[U]Minusy:[/U]
- Występujące problemy z czułością sensorów
- Irytujący dźwięk wydawany podczas pisania
- Drgania wyświetlanego obrazu.
- Dziwny, rzadko spotykany układ klawiszy
- Taka sobie, w porównaniu ze sprzętowymi klawiaturami wygoda użytkowania


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.