A co, gdybyś dowiedział się wcześniej, że jedynie dziesięć tysięcy kroków dziennie może uchronić cię przed udarem czy zawałem serca, zanim …? A co, gdybyś dowiedział się wcześniej, że profilaktycznie wykonywane EKG serca może wykryć wczesne objawy chorób serca, zanim …?

Takie pytania nasunęły mi się po kilku dniach użytkowania nowego inteligentnego urządzenia Withings Move ECG.

Żyjemy coraz szybciej, wymagamy od siebie coraz więcej i to zarówno zawodowo, jak i w życiu prywatnym, nie zważając na przyziemne sprawy typu złe samopoczucie czy lekka zadyszka nie tylko po wejściu po schodach. Nadużywamy kawy bądź wspieramy się farmakologią by przyćmić głos rozsądku. Przecież każdy wie, że ruch to zdrowie, że ćwiczenia zapewniają nam lepsze samopoczucie, ale czy na co dzień każdy ma w sobie tyle determinacji by sprostać tym oczekiwaniom?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wykonanie 10 000 kroków dziennie w celu zmniejszenie ryzyka chorób serca. Czy dziesięć tysięcy kroków dziennie to dużo? Osobiście sądziłam, że nie i byłam przekonana, że w natłoku codziennych obowiązków robię ich znacznie więcej. Ku mojemu, zdziwieniu po kilku dniach używania Withings Move ECG okazało się że te wszystkie „obowiązki” to zaledwie 50-60% dziennego zapotrzebowania na ruch. Zegarek dokonuje dziennego pomiaru kroków zapisując je w dedykowanej aplikacji na smartfonie, przelicza na spalone kalorie, pokazuje przebyty dystans, liczbę pokonanych pięter. Świadomość wykonania jedynie połowy dziennej dawki zapotrzebowania na ruch, osobiście zmotywowało mnie do większej aktywności – np. spacer zamiast jazdy samochodem po pracy do domu, czy dodatkowe wieczorne wyjście z psem.

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem oferowanym przez firmę Withings jest, możliwość pomiaru EKG serca naciskając przycisk zegarka i obejmując tarczę zegarka palcami przez 30 sekund. Automatycznie dokona się zapis pomiaru EKG w aplikacji oraz pokaże się informacja czy zapis ten mieści się w przyjętej normie. W przypadku niepokojącego odczytu istnieje możliwość wysłania bezpośrednio z aplikacji PDF z zapisem elektrokardiogramu do lekarza pierwszego kontaktu, lub wykorzystania zapisu podczas najbliższej wizyty w przychodni. Ta możliwość zainspirowała mnie do poszukania odpowiedzi na pytanie „po co EKG w zegarku?”. Okazuje się, że zapis pracy serca dokonany w konkretnej chwili, kiedy odczuwasz migotanie lub niepokojący rytm bicia serca jest najbardziej wartościowy, bo dolegliwości te we wczesnych stadiach chorobowych mogą występować nieregularnie.

Profilaktyczne badania wykonywane w dowolnym momencie zwiększają możliwość wprowadzenia odpowiedniego leczenia we właściwym czasie a łatwość obsługi zegarka umożliwi pomiar nawet przy złym samopoczuciu.

Kolejnym prozdrowotnym rozwiązaniem tego inteligentnego zegarka jest pomiar dodatkowych aktywności fizycznych takich jak bieg, tenis, spacer czy joga. Uruchomienie pomiaru jest bardzo proste, wystarczy wcisnąć przycisk zegarka aż poczujemy wibracje i rozpocząć ćwiczenia, po ich zakończeniu ponowny przycisk korony zegarka spowoduje zakończenie pomiaru a aplikacja podpowie nam 30 aktywności, z których należy wybrać tę wykonywaną aby w sposób właściwy zostały przeliczone odpowiednie wskaźniki: spalone kalorie, czas aktywności, w przypadku biegu czy spaceru długość dystansu i przebyta trasa jeśli zabierzemy ze sobą telefon z aplikacją. Wodoszczelny zegarek sprawdzi się również wśród zwolenników wodnych aktywności. Move ECG przeznaczony jest do pomiaru przy zanurzeniu do 50 metrów. Aplikacja umożliwia nam również wyznaczenie indywidualnych celów do osiągnięcia w określonym czasie np. jeśli chcemy uprawiać jogging 5 razy w tygodniu, jogę 3 razy a spacery 2 razy dzienne każdego dnia – brzmi hardcorowo? Ale czemu nie? Oczywiście każdy może dowolnie planować i wyznaczać cele a aplikacja poinformuje nas za każdym pomiarem aktywności o stopniu wykonanych założeń. Taki system motywujący na mnie zadziałał. Sprawdź a przekonasz się sam:)

Odpowiednia aktywność fizyczna w ciągu dnia determinuje zdrowy sen w nocy. A o tym jak spaliśmy również dowiemy się z aplikacji Withings Move ECG. Zegarek posiada wbudowany moduł pomiaru snu w ciągu nocy w sześciu aspektach.

Czas snu jest najważniejszym czynnikiem snu wpływającym w ponad 50% na jego wynik. Głębokość snu to drugi najważniejszy parametr oceny snu. To fazy odbudowy sił fizycznych i emocjonalnych, tj. faza snu głębokiego i faza snu REM.

Regularność snu i wstawania ma duże znaczenie na jakość snu. Regularne wykonywanie tych czynności pozwoli twojemu ciału automatycznie przygotować się do snu i łatwiej zasnąć.

Przerwy resetują cykle snu, są naturalną fazą snu, która przy zdrowym śnie może nawet nie być odczuwalną, jednakże wywołane czynnikami zewnętrznymi dłuższe przerwy wpływają na postrzeganą jakość snu.

Czas na sen i czas wstawania to ostatnie parametry wpływające na wynik oceny snu i są związane bardziej z higieną snu niż jego jakością. Zalecane jest skrócenie tych czynności do minimum.

W każdym z powyższych aspektów, w odniesieniu do zapisu snu z ostatniej nocy, dokonywana jest jego analiza pod względem wpływu osiągniętego wyniku na twoje zdrowie wraz z sugestią kierunku jego poprawy lub gratulacjami w przypadku zachowania oczekiwanego poziomu snu.

Aplikacja prezentuje osiągnięte wyniki w cyklach dziennych, tygodniowych lub miesięcznych prezentując średnie wskazania w trzech kolorach czerwony, żółty i zielony w zależności od uzyskanej oceny.

W trosce o zdrowy sen i dobre samopoczucie w ciągu dnia firma Withings wyposażyła Move ECG w delikatny wibracyjny dzwonek „na łagodne rozpoczęcie dnia”, a funkcja smart wake-up pozwala uruchomić wibrację w najbardziej odpowiednim momencie snu. Dzięki smart wake-up możemy ustawić dokładną godzinę pobudki z indywidualnym czasookresem budzenia, co oznacza, że aplikacja analizując poziom snu dobiera najbardziej optymalny czas pobudki we wskazanym czasookresie. A to wszystko po to by budzić się pełnym energii.

Moim zdaniem Withings wypuszczając najnowszy zegarek Move ECG wykazał się dużą dbałością o zdrowie jego użytkowników, zaskakując kompleksowością rozwiązań i spójnością dokonywanych analiz. Mając w zasięgu ręki takie rozwiązanie, może warto samemu wykazać się dbałością o własną przyszłość:) Wg danych producenta bateria powinna działać w zegarku przez okres około jednego roku. Typ zamontowanej baterii to CR2430, która jest dostępna w cenie około 5zł i można ją wymienić praktycznie u każdego dobrego zegarmistrza.

Zegarek Withings z EKG występuje w dwóch kolorach: białym z niebieskim paskiem oraz czarnym. Zegarki dostępne są w naszym sklepie MyApple. Dla czytelników portalu MyApple sklep przygotował promocję: przesyłka gratis oraz dodatkowe 10% rabatu na kod: withingsekg

Zapraszamy również do przeczytania recenzji ciśnieniomierza Withings, który pojawił się na naszych ramach kilkanaście dni temu. Recenzja ciśnieniomierza.