Powieść „Tekst” Dmitrija Glukhovskyego*, której wydania patronem medialnym było MyApple, doczekała się ekranizacji. Film o tym samym tytule w reżyserii Klima Szypienki będzie można zobaczyć już 23 i 28 listopada w Warszawie podczas trzynastej edycji festiwalu filmów rosyjskich Sputnik nad Polską.

Film wyświetlany będzie z polskimi napisami w tłumaczeniu Pawła Podmiotko, który jest też autorem tłumaczenia polskiego wydania powieści „Tekst”.

Przypomnieć warto, że w przeciwieństwie do postapokaliptycznych powieści „Metro 2033”, „Metro 2034” i „Metro 2035”, z których ta pierwsza przyniosła Glukhovsky'emu światową sławę, „Tekst” opowiada mroczną historię chłopaka, który mści się na skorumpowanym i handlującym narkotykami moskiewskim policjancie, przez którego trafił na wiele lat do kolonii karnej. Zabija go, a i zabiera jego iPhone'a. Za pośrednictwem tego telefonu dostaje się on na konta społecznościowe swojej ofiary, do jej wiadomości tekstowych, poczty, co pozwala mu na wejście w życie swojej ofiary (recenzja na MyApple). Wydawcą polskiej edycji jest wydawnictwo Insignis.

Seans w kinie Elektronik, 23 listopada (sobota), 17:00, cena: 17 zł

Seans w kinie Luna, 28 listopada (czwartek), 20:00, cena: 18 zł

* Imię i nazwisko tego rosyjskiego pisarza można zapisać także w polskiej formie - Dmitrij Głuchowski, jednak zapis anglojęzyczny jest świadomym wyborem autora, którego książki wychodzą na całym świecie.