IBM współpracuje ściśle z Apple od kilku lat przy tworzeniu aplikacji dla iOS skierowanych do biznesu i klientów korporacyjnych. W 2015 roku firma zdecydowała się też na wdrożenie dużej liczby komputerów Mac. Teraz podczas konferencji JAMF udostępniła wyniki badań pokazujące, że pracownicy korzystający z komputerów Mac są bardziej produktywni od swoich kolegów i koleżanek korzystających z komputerów PC.

Skala przyjęcia okazała się ogromna. W 2016 roku w IBM działało 90 tysięcy komputerów Mac. Rok później było ich już 277 tysięcy. Przy zespole wsparcia technicznego liczącego 78 osób dawało to 5400 użytkowników komputerów Mac na jednego specjalistę. W przypadku komputerów PC było to jedynie 242 użytkowników na jedną osobę z działu wsparcia technicznego. Obecnie w IBM jest aż 290 tysięcy komputerów Mac. Na 200 tysięcy ich użytkowników przypada siedmiu inżynierów, podczas gdy na taką samą liczbę użytkowników komputerów PC przypada ich aż 20. W raporcie zwrócono też uwagę na to, że jedynie 5% użytkowników Maców kontaktowało się ze wsparciem technicznym, podczas gdy odsetek użytkowników PC zgłaszających się z różnymi problemami wyniósł 40%.

W 2016 roku, zdaniem Fletchera Previna, CIO IBM, firma oszczędzała od 273 do 543 dolarów na każdym z użytkowników Maca. Z tegorocznych danych wynika, że użytkowników komputerów Mac, których produktywność okazała się większa niż oczekiwania, było o 22% więcej niż tych korzystających z PC z Windows. Pracownicy IBM korzystający z komputerów Mac generują też średnio o 16% większe sprzedaże dużych wartości.

Użytkownicy Maców korzystają częściej z zewnętrznych aplikacji i jedynie 5% z nich zgłasza do firmy potrzebę doinstalowania dodatkowych programów. Odsetek użytkowników komputerów PC z Windows, którzy zgłaszają tego typu potrzeby, wynosi 11%.

Źródło jamf.