Niecały tydzień po udostępnieniu aktualizacji Xcode do wersji 11.2 Apple wypuściło kolejną, łatającą odkryty w niej krytyczny błąd, który ma wpływ na działanie wielu aplikacji dla iOS, iPadOS, tvOS i watchOS.

Apple ma ostatnio poważny problem z wypuszczaniem na czas poprawnie działających stabilnych wersji środowiska programistycznego Xcode. Nie udostępniło nowej wersji Xcode wraz z aktualizacją iOS do wersji 13.2, odcinając w ten sposób wielu deweloperów od możliwości testowania swoich aplikacji na urządzeniach z tym systemem. Na nową, wspierającą go wersję trzeba było czekać pięć dni. Najwyraźniej jednak Apple przygotowało ją i udostępniło i tak w wielkim pośpiechu, gdyż nowa Xcode 11.2 zawierało krytyczny błąd dla większości deweloperów piszących aplikacje dla iOS, iPadOS, tvOS i watchOS. Zbudowane w nim programy dla tych systemów wykorzystujące komponent UITextView (wieloliniowe pole tekstowe) przestawały działać w starszych wersjach tego systemu.

Środowisko Xcode w wersji 11.2.1 Golden Master dostępne jest do pobrania w portalu deweloperskim Apple. Wersja ta wolna jest od wspomnianego błędu.

Warto zaznaczyć, że wersja Golden Master tego środowiska programistycznego pozwala na wysyłanie aplikacji do sklepu, czego nie można zrobić z jego testowych wersji beta. Aktualizacja do wersji 11.12.1 nie jest jeszcze dostępna za pośrednictwem App Store.

Źródło: Apple