Prezentacja nowego systemu OS X Mountain Lion miała zupełnie inną formę, niż ta do której wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Zamiast pokazu dla szerszej publiczności, Apple w swojej siedzibie w Cupertino zdecydowało się zaprezentować garstce dziennikarzy i blogerów developerską wersję OS X 10.8.

Dziennikarze mieli także okazję zadać pracownikom Apple najwyższego szczebla (w tym Timowi Cookowi i Philowi Schillerowi) kilka pytań dotyczących nowego systemu.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze wypowiedzi:

Tim Cook:

Dostrzegamy to, że ludzie są zakochani w tej funkcjonalności i ogromnej liczbie aplikacji [wskazując na iPhone’a - dop. red.] Tam, gdzie będzie to miało sens, będziemy to przenosić na Maka.
Cook uważa, że iOS i OS X są „jednym systemem z rosnącą funkcjonalnością.” Według niego, laptopy będą nadal koegzystować z tabletami, jednak nie wykluczył dalszego przenikania się tych dwóch technologii. Zapytany wprost, czy iPhone’y, iPady i komputery Mac będą w przyszłości działać w oparciu o ten sam mikroprocesor, odpowiedział: > Myslimy o wszystkim. Nie zamykamy się na nic.
Mountain Lion przejmuje aplikacje znane z iOS tj. iMessage czy Notatki. Istniejące programy zmieniają swoje dotychczasowe nazwy na te znane z mobilnej wersji systemu Apple (Kontakty, Kalendarz).

Phil Schiller:

„Podjęliśmy logiczny krok w stronę tego, czego użytkownik będzie doświadczać używając tych produktów [iPhone, iPad, Mac - dop. red.], tak aby wszystko to miało sens. To coś więcej niż wszyscy oczekują.”
Tim Cook wyraził przekonanie, że komputery Mac pozostaną „niezwykle ważną” częścią jego firmy. Komputery Mac mają wg niego korzystać na ogromnym sukcesie iPhone’a, szczególnie w Chinach, gdzie sprzedaż Maków w zeszłym roku uległa podwojeniu. > Oni znają Apple i wiedzą, co ta firma reprezentuje. Wtedy zaczynają rozglądać się za Makami.
Poproszony o komentarz w sprawie Microsoftu i wydania przez tą firmę w niedalekiej przyszłości Windowsa 8 z zupełnie nowym interfejsem użytkownika, Cook powiedział: > Naprawdę nie uważam, aby Microsoft wywierał na Apple jakąkolwiek presję. Według niego Apple jest skoncentrowane na produkcji jak najlepszych produktów, a presja, którą można odczuć w Cupertino, jest wywierana przez samo Apple.
Cook odmówił komentarzy na temat przyszłych modeli Maków, jednak wyraził swoje zadowolenie z MacBooków Air: > „Ogół naszej branży próbuje go w jakiś sposób skopiować, ale wszyscy przekonają się, że nie jest to takie proste.”

John Gruber z Daring Fireball, który brał udział w prezentacji Mountain Liona ujawnił, że od wersji 10.8, OS X przechodzi na coroczny cykl wydawniczy z dużą aktualizacją, na wzór tego znanego z iOS. To właśnie ma być główną przyczyną zmiany koncepcji prezentacji nowego systemu Apple. Poza tym firma chce uniknąć zbyt dużego nagromadzenia swoich eventów.
Innym powodem zmiany polityki Apple dot. wydawania kolejnych wersji desktopowego systemu operacyjnego jest chęć przekonania swoich klientów, że firma w dalszym ciągu będzie bardzo poważnie traktować tę część swojej działalności.

Źródło: CultofMac, Daring Fireball