Niewątpliwie produkty Apple cechuje niezwykły minimalizm, często wręcz zbyt przesadny, co może prowadzić do mało komfortowego korzystania z niektórych akcesoriów. Jednym z nich jest klawiatura Smart Keyboard, przeznaczona do iPadów. W warunkach domowych, gdy tablet spoczywa na biurku czy stole, jest ona niezwykle wygodna. Problemy zaczynają się, gdy chcemy zacząć z niej korzystać w podróży czy nawet na kanapie.

W takich sytuacjach przydatne są produkty firm trzecich, które „specjalizują” się w danym typie akcesoriów. Jednym z takich producentów jest Brydge, który sprzedaje klawiatury przeznaczone dla tabletów - głównie iPadów.

Akcesorium wykonane jest z wysokiej jakości aluminium, a jego konstrukcja przypomina tą znaną z MacBooków, dzięki czemu wszystko jest idealnie spasowane. Wymiary klawiatury to 24,76 cm x 17,85 cm x 0,67 cm, a jej waga to 500 gramów - dość sporo, jednak dzięki temu jest bardzo stabilna na przykład na kolanach. Utrzyma ona iPada nawet, gdy przechylimy go o 180 stopni względem klawiatury (zakres pracy zawiasów od 0 do 180 stopni). Dodatkowo w momencie przechyłu ekranu powyżej 90 stopni, wbudowane zawiasy delikatnie podnoszą klawiaturę, dzięki czemu wygodniej się na niej pisze (bardziej ergonomicznie).

Sprzęt został wyposażony w złącze USB-C, które służy do ładowania akumulatora oraz umożliwia podłączenie klawiatury do urządzeń, które nie mają wbudowanego Bluetootha. Można ją ładować przy pomocy zasilacza lub bezpośrednio z iPada poprzez kabel USB-C.

Ładowanie baterii trwa do 3 godzin, a po jej jego zakończeniu można korzystać z klawiatury nawet przez rok (przy codziennym korzystaniu przez 2 godziny bez podświetlenia). Przy stałym podświetleniu akumulator zapewnia do 20 godzin ciągłej pracy. Samo podświetlenie ma trzy poziomy jasności.

Klawiatura oprócz standardowych klawiszy, jest wyposażona w przyciski funkcyjne. Przy ich pomocy można aktywować Siri, zablokować ekran, sterować muzyką, poziomem głośności, podświetleniem iPada oraz samej klawiatury. Dodatkowo można przejść do widoku początkowego oraz wysunąć klawiaturę ekranową.

Warto wspomnieć, że z klawiatura współpracuje również z MacBookiem (poprzez Bluetooth lub przewód USB-C). Oczywiście tak, jak w przypadku iPada, można korzystać z przycisków funkcyjnych (głównie blokowanie ekranu, regulacja poziomu jasności, głośności czy sterowania muzyką).

Pozostając w tematyce klawiszy, moim zdaniem docenią je osoby, które lubią pracować na starszych generacjach klawiatur wbudowanych w MacBookach - tymi wyposażonymi w mechanizm nożycowy, a nie motylkowy. Zaryzykowałbym stwierdzeniem, że są one niemal kopią rozwiązania Apple. Wyczuwalny skok, bezawaryjność oraz w pewnym sensie doznania przy ich używaniu. Bazuję na swoich wspomnieniach z poprzednich generacji klawiatur. Od 2015 roku jestem zwolennikiem i wielkiem miłośnikiem wspomnianego wyżej mechanizmu motylkowego, co nie przeszkadza mi w płynnym pisaniu na klawiaturze Brydge - czasem jedynie dokucza mi ich mały rozmiar, nie jest to jednak zbyt problematyczne. Z klawiatury korzystam od kilku tygodni i nie zauważyłem na niej żadnych oznak zużycia.

Klawiatura nie jest idealna. Największym dla mnie minusem jest jej otwarta konstrukcja, ponieważ nie chroni ona boków iPada (tak jak w przypadku produktu Apple). Natomiast umożliwia on montaż i ładowanie rysika Apple Pencil drugiej generacji. Producent pomyślał o tylnej części tabletu i w zestawie z klawiaturą dołączona jest specjalna magnetyczna nakładka, która chroni plecki przed uderzeniami czy zarysowaniami. Z tego ochraniacza można korzystać również bez klawiatury. Na obudowanie Brydge przy klawiszach umieszczono dwie gumowe wypustki, które zabezpieczają ekran przed opieraniem się o klawisze.

Kolejnym minusem jest sposób montowania. Umieszczenie iPada w specjalnych zatrzaskach wymaga użycia siły, co może być kłopotliwe gdy jedna z gumek się odklei (tak jak w moim przypadku). Wtedy do całej operacji muszę wykorzystać dwie dłonie. Z drugiej strony zatrzaski bardzo dobrze trzymają tablet, dzięki czemu nie ma obaw, że może on wypaść czy się wyślizgnąć.

Klawiatura Brydge dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej oraz gwiezdnej szarości. Model przeznaczony dla 11-calowego iPada Pro został wyceniony na 169 euro, natomiast dla większego brata cena została podniesiona o 20 euro (189 euro). Mimo wysokiej opłaty produkt ten jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem przeznaczonym dla tabletów dostępnym na rynku. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania go z innymi urządzeniami. Docenią ją też osoby, które są przyzwyczajone do pracy przy laptopach.