Wakacje, urlopy, czas relaksu i wypoczynku, ale niestety nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem… Co robić w sytuacji kryzysowej? Jak szukać pomocy? O czym warto pamiętać? Jak zabezpieczyć się przed problemami na wyjeździe? Przygotowałem dla Was zestawienie usług oraz aplikacji, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas wszelakich niebezpiecznych oraz stresujących zdarzeń. Warto i w tym aspekcie wykorzystać potencjał iPhone’a. Bo nawet kilka minut poświęconych na przygotowania może uratować Wasze zdrowie, a nawet życie! Zadbajcie o siebie i swoich bliskich, korzystając ze zgromadzonych tutaj porad, chociaż z całego serca życzę Wam, aby pozostały one jedynie w sferze rozważań teoretycznych, a nie praktyki.

Karta medyczna

Wbudowana w system operacyjny iPhone’a aplikacja „Karta medyczna” pozwala na uzyskanie dostępu do krytycznych informacji medycznych z poziomu ekranu blokady bez konieczności wprowadzania kodu, a tym samym może niezwykle pomóc osobom lub służbom medycznym, które udzielają nam pierwszej pomocy. Po jej odpowiednim przygotowaniu, może ona zawierać informacje takie jak reakcje alergiczne i zachorowania oraz informację o osobie, z którą należy się skontaktować w nagłym wypadku. Konfigurowanie karty medycznej jest niezwykle proste. Należy otworzyć aplikację „Zdrowie” i wybrać opcję „Karta medyczna”, która widnieje jako ostatnia zakładka w prawym dolnym rogu. Następnie, korzystając z przycisku edycji, wypełniamy przygotowane pola, nie zapominając o alarmowych kontaktach. Aby sprawdzić, jak wyświetlają się podane dane, możemy na zablokowanym ekranie iPhone’a wybrać opcję „Alarmowe”, a następnie wskazać „Karta medyczna”. Dokładnie w taki sam sposób można przejść do tych informacji w innym iPhonie, gdy to nam przyjdzie komuś nieść niezbędną pomoc.

iPolak 3.0

Aplikacja „iPolak za granicą” przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP jest poradnikiem dostarczającym przydatne informacje dla osób wyjeżdzających poza granice Polski. Znajdziemy w niej praktyczne wskazówki odnośnie kraju, do jakiego się wybieramy. Dodatkowo uzyskamy informacje kontaktowe do polskich placówek dyplomatycznych na terenie całego świata oraz będziemy mieli możliwość zapoznania się z oficjalnymi ostrzeżeniami dla podróżujących wydawanymi przez MSZ.

Waze

Korzystanie z nawigacji podczas wyjazdów stało się już standardem, ale i w tym aspekcie możemy zadbać o dodatkowy komfort i bezpieczeństwo, korzystając ze „społecznościowej nawigacji” Waze. Poza oczywistym wytyczaniem sposobu przejazdu, dzięki informacjom zgłaszanym przez innych kierowców możemy bardzo szybko skorygować trasę, gdy np. wydarzy się jakiś wypadek lub zostanie zamknięta droga, którą mieliśmy przejeżdżać. Dzięki wbudowanej wyszukiwarce możemy też bardzo szybko uruchomić nawigację do najbliższego punktu opieki medycznej, stacji paliw czy hotelu. Dodatkowo aplikacja posiada funkcję „Waze SOS”, która pozwoli nam również w kryzysowej sytuacji poprosić innych użytkowników o pomoc.

Na wypadek

Podróżując po Polsce samochodem, warto wyposażyć się w aplikację „Na wypadek” przygotowaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli nieszczęśliwie przyjdzie nam uczestniczyć w kolizji drogowej, znajdziemy w niej informacje, co robić oraz jak odpowiednio udokumentować zaistniałe zdarzenie. Dzięki temu nie zapomnimy o niczym, czego może wymagać później ubezpieczyciel. Dodatkowo z pomocą opisywanej aplikacji możemy sprawdzić, na podstawie numeru rejestracyjnego, czy pojazd innego uczestnika ruchu ma ważną polisę OC, aby uniknąć rozczarowania podczas starania się o odszkodowanie.

Pomoc w górach

Wszystkim, którzy wybierają się w góry, zdecydowanie polecam aplikację „Pomoc w górach”, która zawiera niezwykle przydatne funkcje pomagające przy zgłaszaniu konieczności udzielenia pomocy przez GOPR. Począwszy od podania lokalizacji GPS miejsca, w jakim się znajdujemy, po planowane trasy przejść, które mogą pomóc służbom ratowniczym w sytuacji, gdy nie dotrzemy do zakładanego punktu docelowego. Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z opcji wybrania połączenia alarmowego lub wysłania SMS-a z prośbą o pomoc.

Revolut

Bardzo popularna usługa do płatności z dedykowanymi, wielowalutowymi kartami, której nie może zabraknąć w moim zestawieniu. Jeżeli jakimś cudem jeszcze nie znacie Revoluta, to w dużym skrócie: pozwala ona płacić otrzymaną kartą w obcych walutach przeliczanych wedle potrzeby po bardzo korzystnym kursie. W praktyce, przed wyjazdem doładowujemy konto złotówkami, a za granicą płacimy bez obaw o wysokie przeliczniki czy prowizje. Teraz, gdy np. przejeżdżając samochodem przez jakieś państwo, w którym nie planowaliśmy dłuższych postojów, przyjdzie nam awaryjnie nocować czy dokonać naprawy pojazdu, nie musimy szukać kantoru lub obawiać się wypłaty gotówki z obcego bankomatu. Dodatkowo wszelkie wykonane operacje finansowe możemy przeglądać z aplikacji Revolut na iPhonie, gdzie błyskawicznie zablokujemy też fizyczną kartę, gdy ta zostanie zgubiona lub skradziona.

Apple Pay

Skoro wspomniany został już Revolut, to nie wypada pominąć prężnie działającej w Polsce usługi Apple Pay. Dzięki niej możemy szybko i bezpiecznie płacić zbliżeniowo naszym iPhone'em. Warto uruchomić tę opcję przed wszelakimi wyjazdami, bo stanowi dodatkowe zabezpieczenie, gdy np. zgubimy portfel lub zostanie on nam skradziony. W takiej sytuacji wystarczy telefon, aby opłacić powrotny bilet, zatankować czy zapłacić za nocleg.

HomeKit

Czy zdarzyło się Wam tracić nerwy w drodze do upragnionego miejsca wypoczynku, rozmyślając: „czy żelazko nie zostało włączone”, „czy wszystkie okna na pewno są zamknięte”, „czy pogasiliśmy wszystkie światła”? Tutaj z pomocą może przyjść odpowiednio skonfigurowany system inteligentnego domu działający w oparciu o usługę HomeKit. Dzięki niemu mamy praktycznie nieograniczone możliwości, jakie możemy wprowadzić do naszego lokum celem zabezpieczenia się przed wspomnianymi sytuacjami. Jeżeli tylko będziemy mieć połączenie z internetem, możemy wyłączyć zasilanie w gniazdkach, sprawdzić, czy któreś z okien nie pozostało otwarte, pogasić światła, a także o wiele więcej. Limitem jest tak naprawdę nasza wyobraźnia i zasobność portfela, chociaż czego się nie robi dla świętego spokoju…

Warto również, w zależności od celu naszej podróży, przejrzeć aplikacje pomocne w danym rejonie. Kilka minut spędzonych na rozpoznaniu może zaoszczędzić nam sporo nerwów, gdy będziemy starali się zaparkować, kupić bilet czy skorzystać z transportu publicznego w obcym kraju. Dajcie szansę Waszym iPhone’om i aplikacjom developerów, które niejednokrotnie mogą okazać się znakomitym kompanem wojaży.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 4/2019

Pobierz MyApple Magazyn nr 4/2019