Jak wynika z raportu opublikowanego przez Counterpoint Research, udział Apple w globalnym rynku smartfonów spadł w drugim kwartale bieżącego roku do 10,1%. W tym samym okresie rok temu wynik ten wynosił 11,3%.

Według analityków, klienci, którzy zrezygnowali z produktów Apple postanowili zakupić smartfony firmy Samsung oraz popularnych chińskich producentów.

W tym samym okresie udział Samsunga wzrósł z 19,6% do 21,3%, co plasuje koreańską firmę na pozycji lidera. Drugie miejsce zajmuje Huawei z wynikiem 15,8%, w porównaniu do 14,9% w poprzednim roku. Wzrost z 8,8% do 9% odnotowała także firma Xiaomi.

Straciło nie tylko Apple. Spadek z 2,7% do 2,2% odnotowała także firma LG.

W ostatnim roku spadła również globalna sprzedaż smartfonów. Zmiana wynosi -1,2%, co przełożyło się na 360 milionów sprzedanych urządzeń na całym świecie.

W raporcie przeczytać można, że spowolnienie na rynku smartfonów wynika głównie ze spadku sprzedaży tych urządzeń w Chinach. W ciągu ostatniego roku dostawy spadły tam aż o 9%. Jest to istotne, ponieważ około 25% wszystkich sprzedawanych smartfonów trafia właśnie na rynek chiński.

Źródło: AppleInsider