O tym, że bez przejściówki ani rusz, wiedzą dobrze użytkownicy 12-calowych MacBooków, najnowszej linii MacBooków Pro oraz MacBooków Air. Komputery te w zależności od wersji wyposażone są od jednego do czterech portów USB-C. To uniwersalne rozwiązanie, wszak za jego pomocą można ładować komputer i podłączyć właściwie każde akcesorium czy urządzenie peryferyjne, ma wciąż jednak jedną wadę. Standard ten w dalszym ciągu nie jest upowszechniony na tyle, by można było obejść się właśnie bez wspomnianej już przejściówki czy huba. Te ostatnie pozwalają także podłączyć do komputera o wiele więcej urządzeń niż jest dostępnych w nim portów. Tego typu hubów na rynku jest sporo. Sam przetestowałem już kilka. Bez wątpienia jednak jednym z najlepszych jest HyperDrive SLIM 8-in-1 USB-C Hub.

Jest to chyba jedno z najbardziej uniwersalnych pod względem stosunku liczby portów do wielkości tego typu akcesoriów dostępnych na rynku. Potrafi bowiem zamienić jedno gniazdo USB-C w naszym komputerze na osiem różnych portów. Do dyspozycji użytkownika są:

  • jeden port USB-C z funkcją Power Delivery,
  • dwa porty USB-A 3.1 oferujące transfer danych na poziomie 5 Gbps,
  • jeden port Ethernet,
  • jeden port miniDisplayPort wysyłający obraz o rozdzielczości 4K przy 30 Hz,
  • jeden port HDMI wysyłający obraz o rozdzielczości do 4K przy 30 Hz,
  • jeden port kart SD,
  • jeden port kart microSD.

Co ważne, ze wszystkich tych portów można korzystać podczas ładowania urządzenia przez port USB-C. Szkoda jedynie, że wspomniany port nie wspiera urządzeń Thunderbolt, a same komputery Apple pozwalają do jednego portu USB-C podłączyć tylko jeden monitor (w przypadku dwóch monitorów podłączonych do tego samego gniazda w MacBooku czy MacBooku Pro ekran będzie klonowany). To jest niestety ograniczenie narzucone przez samo Apple i dotyczy wszystkich akcesoriów.

Obudowa wykonana jest bardzo solidnie z aluminium i dostępna w wersji szarej i ciemno szarej (gwiezdna szarość). Nic nie trzeszczy, nic się nie ugina, można śmiało zabrać tego huba w daleką podróż. Wyposażono go też w niewielką, świecącą na niebiesko diodę, która pokazuje, że urządzenie jest poprawnie podłączone do komputera. Hub ma niezwykle małe rozmiary (11,2 x 4,7 x 1,2 cm), zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, że oferuje port do podłączenia sieci Ethernet (czy po prostu podłączenia internetu po kablu). Rozwiązano to w bardzo pomysłowy sposób. W górnej części obudowy znalazło się wycięcie na wykonane z czarnego plastiku skrzydło wspomnianego portu. Po jego podniesieniu bez problemu można umieścić wtyczkę kabla sieciowego w tym właśnie gnieździe.

Kabel łączący hub z komputerem ma długość około 15 centymetrów (łącznie z obudową wtyczki), co w zupełności wystarcza na wygodne umieszczenie go na biurku czy innej powierzchni.

HyperDrive SLIM 8-in-1 USB-C Hub to jedno z najlepszych obecnie dostępnych na rynku rozwiązań tego typu. Mnogość portów, w tym port Ethernet, który nie jest powszechnie dostępny w akcesoriach tej wielkości, oraz jakość wykonania i trwałość czynią z niego najlepszego kompana MacBooka, MacBooka Pro lub MacBooka Air zarówno w domu czy biurze, jak i podczas podróży.

HyperDrive SLIM 8-in-1 USB-C Hub w cenie 599 zł

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 4/2019

Pobierz MyApple Magazyn nr 4/2019