Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w kwietniu 2019 roku.

Cultist Simulator

Cultist Simulator to dość nietypowa gra karciana dla jednego gracza, w której wcielamy się w okultystę poszukującego wiedzy, władzy i potęgi w świecie starożytnych bóstw, tajnych stowarzyszeń i bluźnierczych rytuałów. W trakcie rozgrywki musimy umiejętnie wykorzystywać dostępną nam pulę kart, tak by rozwijać naszą postać i zakres jej wpływów, jednocześnie starając się unikać potencjalnych zagrożeń, które mogłyby zakończyć naszą przygodę (choć dość szybko okazuje się, że śmierć kierowanej przez nas postaci wcale nie musi oznaczać końca rozgrywki). Cultist Simulator kładzie przy tym duży (jak na karciankę) nacisk na warstwę fabularną, która rozwija się wraz z każdym kolejnym wykonanym ruchem, stopniowo odkrywając przed nami tajemnice świata gry. Mimo iż nie znajdziemy tu bezpośrednich nawiązań do twórczości pisarza H.P. Lovecrafta, to jednak wyraźnie czuć, że była ona jedną z głównych inspiracji autorów gry.

Pobierz Cultist Simulator

Distraint 2

Wbrew temu, co mógłby sugerować dziwnie sympatyczny design postaci, Distraint 2 to dość mroczna przygodówka utrzymana w konwencji psychologicznego horroru. Jej głównym bohaterem jest Price - młody mężczyzna, który w pogoni za karierą, pieniędzmi i statusem społecznym podjął kilka moralnie wątpliwych decyzji. Teraz musi on zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów. Warto mieć na uwadze, że Distraint 2 stanowi bezpośrednią kontynuację części pierwszej, dlatego też warto wcześniej się z nią zapoznać (zwłaszcza iż jej standardowa wersja dostępna jest obecnie w App Store za mniej niż 5 zł) by lepiej zrozumieć fabułę sequela.

Pobierz Distraint 2

Rolando: Royal Edition

Oryginalna wersja Rolando miała swoją premierę w 2008 roku i szybko stała się jedną z najpopularniejszych gier zręcznościowo-logicznych dostępnych w App Store (choć warto mieć na uwadze, że katalog tego sklepu był wtedy jeszcze bardzo ubogi). Zadaniem gracza było w niej doprowadzenie grupy okrągłych postaci do wskazanego miejsca. By tego dokonać trzeba było obracać iPhone'a tak, by toczyły się one w określonym kierunku, manipulować obiektami znajdującymi się na planszy oraz korzystać ze specjalnych umiejętności niektórych kulek. Royal Edition to odświeżona wersja tej gry, przystosowana do współpracy z nowymi modelami iUrządzeń, posiadająca znacznie ulepszoną oprawę graficzną i wprowadzająca szereg usprawnień w rozgrywce.

Pobierz Rolando

Angry Birds AR: Isle of Pigs

Seria Angry Birds na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat doczekała się ponad dwudziestu różnych odsłon, z których większość wykorzystuje w kółko te same pomysły i mechanizmy rozgrywki. Jej najnowsza część, nosząca podtytuł Isle of Pigs, również opiera się na tych samych założeniach: naszym zadaniem jest rozbijanie konstrukcji zbudowanych przez świnie za pomocą różnokolorowych ptaków wystrzeliwanych z procy. Twórcom udało się jednak nieco odświeżyć tę wyświechtaną formułę dzięki wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej. Zamiast dwuwymiarowych plansz i procy na stałe wbitej w ziemię znajdziemy tu więc trójwymiarowe konstrukcje oraz możliwość swobodnego wyboru miejsca, z którego oddamy strzał.

Pobierz Angry Birds AR

Photographs

Photographs to zestaw pięciu mini-gier logicznych, z których każda posiada własną otoczkę fabularną. Każda z nich początkowo jest stosunkowo prosta, jednak stopniowo komplikuje się wraz z rozwojem towarzyszącej jej historii. Motywem przewodnim wszystkich pięciu przedstawionych w grze opowieści są trudne decyzje podejmowane przez ich bohaterów i towarzyszące im konsekwencje.

Pobierz Photographs

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w kwietniu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.