Wczoraj późnym wieczorem Apple zaprezentowało wyniki finansowe za drugi kwartał roku obrotowego. Przychody ze sprzedaży iPhone'ów spadły o 17,5% względem analogicznego okresu rok temu.

Natomiast firma analityczna IDC opublikowała raport z którego wynika, że sprzedaż iPhone'ów w pierwszym kwartale tego roku spadła o 30% rok do roku. Zmniejszył się również udział amerykańskiego producenta na rynku smartfonów. W okresie od stycznia do marcia wyniósł on 11,7%.

Pierwsze miejsce dzięki sprzedaży niemal 72 milionów telefonów przypadło Samsungowi. Pozwoliło to firmie osiągnąć 23,1-procentowy udział w rynku. Na drugim miejscu uplasowało się Huawei ze sprzedaż na poziomie 59,1 miliona sztuk (19% udziału). Ostatnia lokata na podium przypadła Apple. Czwarte i piąte miejsce zajęły odpowiednio Xioami oraz Vivo i OPPO (ex aequo).

Warto zauważyć, że jedynie Vivo oraz Huawei zanotowali wzrost sprzedaży swoich urządzeń mobilnych. W przypadku chińskiej firmy był to aż 50,3-procentowy wzrost.

W okresie od stycznia do marca wszyscy producenci sprzedali łącznie 310,8 milionów urządzeń. Jest to spadek o 6,6-procent względem analogicznego okresu rok wcześniej.

Źródło: IDC