Kilka tygodni temu Silvo Rizzi, autor popularnego czytnika RSS dla macOS i iOS ogłosiło rozpoczęcie testów beta nad nową wersją aplikacji Reeder dla Maca. Ostatecznie wczoraj, w Mac App Store i App Store pojawiły się zupełnie nowe wersje tego programu dla macOS i iOS.

Reeder 4 poza niewielkimi zmianami wizualnymi, jak choćby dodanie miniatur zdjęć na liście artykułów dostępnych w danym kanale RSS, funkcję sprawdzania dostępności nowych artykułów po przeciągnięciu w dół listy kanałów czy wsparcie dla trybów kolorystycznych systemu macOS (oczywiście w przypadku wersji dla Maca), przynosi także kilka nowych bardziej znaczących - moim zdaniem - funkcji.

Jedna z nich jest tzw. bioniczne czytanie - polega na wytłuszczaniu pierwszych kilku liter każdego słowa w tekście, co ma pozwolić na lepsze skupienie się na nim. System ten opracowany został w Szwajcarii (gdzie mieszka twórca Reedera) przez Renata Casutta (więcej o nim przeczytacie tutaj). Przez ostatnie tygodnie korzystałem z tej funkcji w wersji beta tego programu i mam wrażenie, że faktycznie poprawia ona wygodę czytania i skupienie się na tekście.

Kolejną ważną nowością w Reederze 4 jest wbudowana w program lista rzeczy do przeczytania na później, synchronizowana za pośrednictwem iCloud. To moim zdaniem bardzo dobry wybór. Wcześniej Reeder pozwalał jedynie na zapisywanie artykułów w zewnętrznych serwisach m.in. w nieistniejącym już Readability. Brakuje mi tylko możliwości korzystania z Reedera 4 samodzielnie, właśnie z funkcją synchronizacji artykułów przez iCloud - obecnie robię to za pośrednictwem Feedly.

Reeder 4 przynosi także poprawiony widok czytnika, który teraz lepiej wyciąga tekst i obrazki artykułu ze źródła, nawet jeśli w samym kanale RSS dostępny jest tylko jego krótki fragment.

Wreszcie, Rizzi oznajmił wczoraj na Twitterze (za pośrednictwem profilu programu), że Reeder 4 zarówno w wersji dla macOS i iOS oparty jest w większości na tym samym kodzie źródłowym, dzięki czemu w przyszłości prace nad obiema wersjami będą łatwiejsze.

Oczywiście wraz z pojawieniem się Reedera 4 poprzednia wersja programu, która przez ostatnie tygodnie dostępna była za darmo, zniknęła z obu sklepów. Nie przestanie jednak działać, więc możecie spokojnie z niej korzystać dalej.

Reeder 4 dla Maca dostępny jest w Mac App Store w cenie 49,99 zł.

Reeder 4 dla iOS dostępny jest w App Store w cenie 23,99 zł.