Od premiery iOS 12 eksploruję narzędzie Shortcuts, które recenzowałem kilka miesięcy temu w naszym magazynie. Cały czas staram się szukać nowych zastosowań tej aplikacji, co sprowadza się do testowania dostępnych opcji oraz analizy wymagań, jakie może ona zaspokoić. Czasem pomysły same przychodzą mi do głowy, czasami napisze do mnie czytelnik lub znajomy z pytaniem dotyczącym tematu, a czasami znajduję ciekawe wątki na Reddicie.

W tytule artykułu pojawiła się cyfra „1” i nie jest to przypadek. Mam nadzieję, że uda mi się stworzyć na MyApple cykl poświęcony Shortcuts, w którym będę opisywał przydatne moim zdaniem makra. Chciałbym Was jednak prosić o pomoc – w komentarzach możecie dzielić się Waszymi projektami, a ja za każdym razem wybiorę jeden z nich, aby przedstawić go czytelnikom w kolejnym artykule z cyklu. Zachęcam również do zadawania pytań dotyczących możliwości Shortcuts – stanowią one inspiracje do tworzenia nowych rozwiązań.

Procentowa zmiana cen

Jakiś czas temu napisał do mnie znajomy, który chciał stworzyć makro w Shortcuts, które pomoże mu obliczać procentową zmianę cen. Pomogłem mu w stworzeniu takiego rozwiązania. Użytkownik podaje w nim cenę początkową produktu oraz cenę po zmianach wprowadzonych przez sklep. Program zwraca mu informację, czy dana rzecz podrożała czy potaniała, ile wynosi różnica między cenami i o ile procent sprzedawca obniżył lub podwyższył cenę.

Przykład: produkt kosztował 100 zł, sprzedawca zmienił cenę na 110 zł. Po wprowadzeniu danych do aplikacji użytkownik otrzymuje informację „Cena wzrosła z 100 zł do 110 zł, tj. o 10 zł (10%)”.

Nie chciałbym, aby poradniki z tej serii prowadziły Was krok po kroku, dlatego dla ambitnych przedstawiam koncepcję, którą wykorzystałem, a leniwym pozostawiam niżej link, który pozwoli na pobranie makra na swój telefon (można je modyfikować).

W pierwszym kroku należy poprosić użytkownika o podanie dwóch danych – ceny początkowej oraz ceny końcowej. Otrzymane liczby należy przypisać do zmiennych. Następnie przez instrukcję warunkową sprawdzamy, która cena jest wyższa. W pierwszym przypadku będziemy mówić o wzroście, a w drugim o spadku. Następnie wykonujemy prostą operację matematyczną, która pozwoli nam obliczyć różnicę oraz procentową zmianę cen – wyniki przypisujemy do zmiennych. Po rozpatrzeniu obu przypadków zwracamy użytkownikowi komunikat, w którym umieszczamy zmienne. Wyświetlamy go przez komendę „Pokaż powiadomienie”, tak aby mógł korzystać z makra także z pozycji widżetu.

shortcuts

Shortcuts „Zmiana cen” można pobrać z iCloud.

Zapraszamy na forum do działu Shortcuts