Tim Cook potępił praktykę zbierania danych dotyczących zdrowia użytkowników nowoczesnych urządzeń mobilnych w celu uzyskania korzyści finansowych przez technologicznych gigantów. Jego zdaniem fakt, że Apple nie przechowuje i nie monetyzuje takich danych daje jego firmie przewagę w branży.

W krótkim wywiadzie dla NPR, Cook wspomniał o Apple Health Records, rozwiązaniu dzięki któremu dane dotyczące zdrowia użytkownika przechowywane są w lokalnej pamięci iPhone'a. Prezes Apple twierdzi, że klienci są bardziej skłonni zaufać firmie Apple niż konkurentom takim jak na przykład Google i Facebook, którzy wykorzystują takie dane do personalizowania materiałów marketingowych przedstawianych użytkownikom. Dodał też, że taka strategia ma na celu dbanie o interes użytkowników, a nie zwiększenie sprzedaży iPhone'ów i iPadów,

Health Records jest częścią systemowej aplikacji Zdrowie od marca 2018 roku. Usługa zapewnia bezpieczne gromadzenie i przechowywanie danych zdrowotnych w pamięci urządzenia oraz zabezpieczony transfer tych danych między innymi lekarzom. Co więcej, Apple udostępniło interfejs programowania Health Records, co pozwala na bezpieczne korzystanie z aplikacji medycznych projektowanych przez deweloperów niezwiązanych z firmą z Cupertino.

Źródło: AppleInsider za NPR