Magazyn Fast Company co roku publikuje ranking najbardziej innowacyjnych firm (z punktu widzenia biznesowego, nie technologicznego). W 2018 na szczycie listy znalazło się Apple. W tegorocznej edycji firma ta spadła jednak aż na siedemnastą pozycję.

W minionym roku Apple wprowadziło do sprzedaży sporo nowych produktów (m.in. iPhone'a XS, XS Max i XR, czwartą generację Apple Watch oraz nowe modele iPada, iPada Pro, MacBooka Air i Maca mini), jednak większość z nich była po prostu lekko zmodyfikowanymi wersjami starszych urządzeń z jej oferty. Według autorów rankingu jedyną naprawdę innowacyjną nowością zaprezentowaną przez Apple w 2018 roku był procesor A12 Bionic, będący pierwszym układem dla urządzeń mobilnych wykonanym w litografii 7 nm. Ich zdaniem to właśnie nowy chip sprawił, że mimo iż z roku na rok coraz mniej osób decyduje się na wymianę telefonu na nowszy model, a stagnacja na rynku smartfonów staje się coraz wyraźniejsza, nowe iPhone'y wciąż wzbudzały spore (choć mniejsze niż w latach poprzednich) zainteresowanie wśród klientów. Nie wystarczyło to jednak by zapewnić Apple miejsce na podium, ani nawet w pierwszej dziesiątce.

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się chińska firma Meituan Dianping, pośrednicząca w zamawianiu różnego rodzaju towarów i usług, będąca jednym z największych i najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw tego typu. Drugie miejsce zajęła firma Grab a trzecie przypadło koszykarskiej lidze NBA. W pierwszej dziesiątce znalazły się też m.in. The Walt Disney Company, Apeel Sciences, Square i Twitch. Pełen ranking znajdziecie tutaj.