Jak donosi AppleInsider, Apple Apple złożyło wniosek o przyznanie patentu na rozwiązanie nazwane jako „sytem i metody autoryzacji użytkownika pojazdu”.

Firma z Cupertino pracuje nad sposobami kontroli autonomicznych pojazdów za pomocą iPhone'a. Smartfony umożliwiałyby otwieranie samochodu oraz ewentualną zapłatę za jego wynajęcie. Takie rozwiązanie miałoby zastosowanie w branży taksówkarskiej.

W odróżnieniu od stosowanych dziś powszechnie systemów keyless umożliwiających otwarcie i odpalenie silnika samochodu, rozwiązanie Apple ma być o wiele bardziej bezpieczne. Do wykorzystania możliwości dostępnych obecnie na rynku systemów wystarczy, że ktoś ma przy sobie „kluczyk”, a otworzy i uruchomi samochód. W propozycji Apple ważne będzie także kto chce „odblokować” samochód za pomocą smartfona, gdyż do autoryzacji wykorzystywane będą zabezpieczenia biometryczne.

System opracowany przez Apple umożliwiał będzie otwarcie zamka tylko tych drzwi, które znajdują się najbliżej użytkownika posiadającego iPhone'a. Wymagać to będzie wymiany ogromnej ilości danych między smartfonem, a samochodem.

Teoretycznie może to zostać wykorzystane przez firmę wynajmu samochodów, aby umożliwić klientom dostęp do pojazdu, płacąc za pomocą urządzenia mobilnego, które może być również używane jako klucz. Taka koncepcja mogłaby z łatwością pozwolić klientom na wynajęcie samochodów z partii, bez konieczności wcześniejszego rezerwowania lub kontaktowania się z przeciwnikami, co przyspiesza ogólną transakcję.

Możliwe będzie także przywołanie samochodu za pośrednictwem smartfona, który samodzielnie dotrze do lokalizacji, w której znajduje się iPhone.

Należy pamiętać, że złożenie wniosku patentowego nie oznacza, że opisane w nim rozwiązanie kiedykolwiek wejdzie do seryjnej produkcji.

Źródło: AppleInsider