Szefowa działu sprzedaży detalicznej, Angela Ahrendts, po pięciu latach pracy opuści koncern z Cupertino. W oświadczeniu firmy ujęto lakonicznie, że spowodowane jest to poszukiwaniem przez nią „nowych zajęć osobistych i zawodowych”. Jej obowiązki przejmie szefowa działu HR, Deirdre O’Brien. Co ciekawe, ta ostatnia nie odejdzie ze swojego dotychczasowego stanowiska tylko dostanie obowiązki Ahrendts dodatkowo.

Ahrendts trafiła do firmy w 2014 r. zastępując na tym stanowisku Johna Browetta. Wcześniej z sukcesami pełniła rolę CEO w modowej firmie Burberry. W Apple była odpowiedzialna między innymi za przeprojektowanie Apple Store’ów oraz utworzenie programu edukacyjnego „Today at Apple”.

Niestety, jak to w Apple, nie wiadomo jakie są przyczyny tej niespodziewanej zmiany. Nie wyjaśnia tego ani lakoniczne oświadczenie firmy ani utrzymane w typowej korpo-mowie pożegnalne uprzejmości ze strony Tima Cooka:

Chcę podziękować Angeli za inspirowanie i wzmacnianie naszych zespołów w ciągu ostatnich pięciu lat. Była pozytywną, transformującą siłą, zarówno dla sklepów Apple, jak i społeczności, którym służą. Życzymy jej wszystkiego najlepszego, gdy rozpoczyna nowy rozdział swojego życia.

Główna bohaterka newsa także nie uchyliła rąbka tajemnicy i odpowiedziała równie pompatycznie:

Ostatnie pięć lat było najbardziej stymulującym, wyzwaniem i spełnieniem mojej kariery. Dzięki wysiłkowi zespoły, dział sprzedaży nigdy nie był silniejszy ani lepiej przygotowany do wniesienia jeszcze większego wkładu na rzecz Apple. Czuję, że nie ma lepszego czasu, aby przekazać pałeczkę Deirdre, jednemu z najsilniejszych szefów Apple.

Jeśli mało wam jeszcze tych nic nie wyjaśniających korpo-uprzejmości to śpieszę donieść, że Tim Cook strzelił także, równie nic nie wnoszącą, przemowę do jej następczyni:

W Apple wierzymy, że duszą firmy są nasi ludzie, a Deirdre rozumie cechy i mocne strony naszego zespołu lepiej niż ktokolwiek inny. Przez ponad trzy dekady pomagała Apple skupić się na obsłudze klientów i wzbogacaniu ich życia. Jest wyjątkowym liderem i od samego początku jest istotnym partnerem naszych zespołów handlu detalicznego na całym świecie. Cieszę się, że mogę współpracować z Deirdre w jej nowej roli i wiem, że to zdanie podzieli także 70 000 naszych pracowników.

Jak widać z powyższego, na poznanie prawdziwych powodów tej zmiany będziemy więc musieli poczekać przynajmniej kilka lat, aż ktoś wyda wspomnienia lub wysypie się w jakimś wywiadzie. Na razie pozostaje nam obserwować co „nowa miotła” pozmienia na otrzymanym poletku, zwłaszcza w jego azjatyckiej części. Sama Ahrendts pozostanie w Apple do kwietnia.

Źródło: MacRumors Zdjęcie: Twitter : Tim Cook