Inteligentny dom w obecnych czasach to nie tylko sterowanie urządzeniami i oświetleniem, to również bezpieczeństwo - nasze i naszego dobytku. Dzisiejszym bohaterem jest Ring Video Doorbell 2 - dzwonek do drzwi z kamerą łączący się przez WiFi z naszym routerem, kryjący wiele funkcjonalności, współpracujący z iOS.

O produkcie

Zacznijmy od tego, że jest to urządzenie na pozór proste, jednak kryjące za sobą wiele. Podstawową jego funkcją jest oczywiście dzwonek do drzwi oraz podgląd tego co dzieje się za naszymi drzwiami, ale na tym nie kończą się atrybuty produktu marki Ring. Dzięki wbudowanym czujnikom ruchu urządzenie informuje nas o tym, że pod naszymi drzwiami "coś się dzieje". Dzięki świetnie zaprojektowanej aplikacji, możemy ustalić specjalną strefę, w której gdy pojawi się ruch urządzenie wyślę nam powiadomienie oraz nas zaalarmuje.

Dodatkowo Ring Video Doorbell 2 ma wbudowany mikrofon i głośnik, dzięki któremu możemy skontaktować się z osobą stojącą pod drzwiami. Sytuacji w których skorzystamy z tej funkcji może być wiele - np. kontakt z podejrzaną osobą, która weszła na naszą posesję, czy chociażby kurier, który próbuje dostarczyć nam przesyłkę, jednak nie ma nas w domu.

Dodatkową opcją jest nagrywanie krótkich, 30 sekundowych filmów, które przechowywane są przez 30 dni na serwerze firmy Ring, jednak funkcja ta jest płatna. Nie kosztuje to majątku, ponieważ cena za podstawowy plan wynosi zaledwie 3 Euro na miesiąc. Dzięki tej niewielkiej opłacie, oprócz historii i magazynowania filmów, mamy możliwość ich udostępniania oraz zapisywania. Plan rozszerzony kosztuje już 10 Euro i daje nam zniżkę 10% na kolejne urządzenia marki Ring, dłuższy okres gwarancyjny oraz rejestrowanie filmów z nielimitowanej ilości urządzeń pod warunkiem, że znajdują się one pod jednym adresem.

Wracając do specyfikacji urządzenia - kamera rejestruje obraz w rozdzielczości HD 1080p, oraz posiada opcję monitorowania nocnego w podczerwieni. Jej kąt widzenia to 160 stopni. Wbudowany mikrofon posiada system redukcji szumów, więc nie ma obaw z kwestią dogadania się, nawet jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Warto dodać, że urządzenie jest przystosowane do montażu na zewnątrz. Jest odporne na wodę i różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Zasilane jest sporą, wymienną baterią, której naładowanie wystarcza na sporo ponad miesiąc pracy.

Pamiętajmy również, że urządzenie jest również naszym dzwonkiem, a dokładniej jest wyposażone w przycisk, który uruchamia nasz domowy dzwonek. Tutaj sprawa jest ciut skomplikowana. Jeśli mamy dzwonek zasilany napięciem 220V (tak jak w moim przypadku) niestety nie skorzystamy z tego przycisku, ponieważ działa on tylko z dzwonkami zasilanymi napięciem o napięciu 12V. Jednak producent to przewidział i możemy dokupić do niego dzwonek do domu z wbudowanym WiFi o nazwie Chime lub Chime Pro (wersja z extender'em WiFi), który komunikuje się z naszym urządzeniem jak i wszystkimi kamerami firmy Ring.

Przykładowy film dostępny jest tutaj.

Design + dodatki

Urządzenie ma bardzo elegancką formę i nie jest krzykliwe. W zestawie dostajemy dwa fronty (srebrny oraz grafitowy), które możemy dopasować do naszej ściany oraz specjalne adaptery, kątowy i prosty, które umożliwiają montaż w newralgicznych miejscach. Całość jest wykonana z wysokiej jakości plastiku. Niesamowite jest to co dostajemy w komplecie - producent zadbał o każdy, najmniejszy aspekt montażu. Od kabla micro USB do ładowania baterii przez śrubokręt, wszelkie elementy mocujące, po nawet maleńką poziomicę. Uwierzcie mi - nie potrzebujecie niczego prócz wiertarki aby zamontować Ring Video Doorbell 2 na ścianie.

Aplikacja

Choć urządzenie nie posiada wsparcia HomeKit, to powiem szczerze, że jakoś nad tym nie ubolewam. Aplikacja jest świetna. Działa szybko i przede wszystkim jest ładnie, czytelnie zaprojektowana. Mamy klasyczny dashboard, menu, ustawienia, historię, opcję Live View oraz powiadomienia.

Podsumowanie

Produkt jest naprawdę solidny pod każdym względem i warty polecenia. Od wykonania, po prostotę instalacji czy konfigurację. Urządzenie mam od ponad miesiąca i wszystko działa bezbłędnie - nie ma najmniejszych problemów.

Cena: Video Doorbell 2 - 199 Euro / Chime Pro: 59 Euro

Więcej infromacji na stronie producenta: www.ring.com