W CNBC ukazał się wywiad z Johnem Sculley’em, w którym były CEO Apple chwali „medyczny” kierunek jaki obrało Apple przy okazji Apple Watch'a. Bohater wywiadu przewiduje, że stoimy w przededniu dużej rewolucji na tym polu, a Apple odegra w tej batalii główną rolę. Sądzi też, że będzie to najważniejsze dziedzictwo jakie pozostawi po sobie aktualny szef Apple. Tim Cook sam użył podobnej oceny w ostatnim wywiadzie dla tej samej telewizji i podkreślił, że jest to jeden z najważniejszych kierunków dla dalszego rozwoju firmy.

Ten temat poruszyłem przy okazji artykułu o Apple Watchu Series 4 w MyApple Magazynie 3/2018. Postęp jaki dokonuje się w zakresie sensorów oraz algorytmów interpretujących ich pomiary otwiera ogrom możliwości przed kategorią wearables w zakresie samodiagnostyki. Apple jest dziś zdecydowanym liderem w tym zakresie a Sculley prorokuje, że Apple to wykorzysta. Według niego firma zrobi na rynku medycznym to samo, co kiedyś na mobilnym czy fotograficznym, pozbawi znaczenie dotychczasowych liderów a część „starych” graczy doprowadzi do upadku. Najgroźniejszej konkurencji dla Apple upatruje w Amazonie i Google.

Część tych prognoz wydaje się być celna, jednak nie sądzę żeby Apple odniosło aż tak zdecydowane zwycięstwo w tak trudnej i rozbudowanej branży. Już teraz pojawiają się sygnały, że konkurencja nie zamierza oddać pola bez walki i nawet tam gdzie dziś Apple ma wyraźną przewagę, będzie musiało nerwowo oglądać się za Siebie.

Więcej o moich przemyśleniach na temat rewolucji w tej branży i możliwych dla Apple scenariuszy będziecie mogli przeczytać w pierwszym tegorocznym numerze MyApple Magazynu na przełomie stycznia i lutego. Zainteresowanych zapraszam do lektury.

Źródło: CNBC


Pobierz aplikację MyApple  i czytaj wygodnie Magazyn MyApple