Ładowanie indukcyjne choć ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników staje się coraz bardziej popularne. Od roku w moduły ładowania indukcyjnego wyposażone są także iPhone'y. NIe ukrywam, że sam jestem fanem tego typu rozwiązania. Najnowsze modele XS i XS Max posiadają moduły pozwalające na szybsze ładowanie indukcyjne 10W. Wymaga to jednak odpowiedniej ładowarki no i odpowiedniego pada. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować takie właśnie urządzenie - ADATA CW0100.

Pozostawiając na boku nazwę, która brzmi jak nazwa jakiegoś zapomnianego droida z Gwiezdnych Wojen, to pad ładowania indukcyjnego ADATA to bardzo wygodne rozwiązanie. Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, parafrazując klasyka, że jak wygląda ładowarka indukcyjna każdy widzi (choć oczywiście nie jest to ładowarka sama w sobie). Większość z tego typu akcesoriów to faktycznie niewielkich rozmiarów kwadratowe lub prostokątne pady, na których kładzie się smartfona. Różnice w wyglądzie mają jednak znaczenie. W końcu to przedmiot, który spoczywa na blacie biurka czy nocnym stoliku i ma być zawsze pod ręką. Ważne by wyglądał dobrze.

ADATA CW0100 posiada metalową obudowę (ramę i podstawę). Właściwa powierzchnia, na której kładzie się smartfon, wykonana jest ze szkła. To pod nią znajduje się właściwy moduł ładowania. Pad ADATA dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnej i białej. Wspomnę tylko, że szkło ma tendencję do rysowania się ( w końcu co chwila kładzie się na nim telefon), ale nie miałem z nim, ani tym bardziej z samym padem żadnych problemów. Ładowarka oczywiście spełnia standard szybkiego ładowania QI.

O stanie pracy informuje podświetlenie górnej powierzchni. Kolor niebieski oznacza ładowanie urządzenia. Kolor czerwony świecący na stałe sygnalizuje błąd, a migający wykrycie niewspieranego obiektu. Z własnego doświadczenia z tym padem wiem, że migający czerwony kolor sygnalizuje także złe ułożenie iPhone'a. Zdarza mi się czasem przypadkiem przesunąć trochę iPhone'a ręką podczas pracy na komputerze i jeśli telefon przestanie być ładowany to pad zasygnalizuje to właśnie w ten sposób.

Pad ADATA CW0100 wyposażony jest także w zabezpieczenia przed przegrzewanie, zbyt wysokim napięciem i zwarciami. Najważniejszą jednak zaletą pada ładowania indukcyjnego ADATA CW0100 jest możliwość szybkiego naładowania iPhone'a. Wiadomo nie od dziś, że ładowanie indukcyjne jest wolniejsze od tego, odbywającego się po kablu. Chodzi w nim jednak o coś innego, po prostu odkładamy telefon, a ten ładuje się, kiedy nie jest używany. Czasem jednak potrzeba naładować go szybciej. Tutaj właśnie przydają się pady wspierające ładowanie z większą mocą. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one także ładowarki o większej mocy (15W) no i samo urządzenie musi je wspierać. Bez tego ładowanie odbywać się będzie ze standardową mocą 5W.

Ładowanie indukcyjne odbywa się faktycznie wyraźnie szybciej, zwłaszcza jeśli porównamy to z padem o mocy jedynie 5W, a z takiego się przesiadłem. Przy mocy 5W naładowanie baterii od 1% do 20% w moim iPhonie XS Max zajmowało ponad godzinę. W przypadku pada ADATA CW0100 i ładowarki o odpowiedniej mocy proces ten zajął około 40 minut.

Pad ładowania indukcyjnego ADATA CW0100 można kupić w cenie około 90 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że do ładowania z mocą 10W potrzeba będzie jeszcze odpowiednia ładowarka, a to oznacza dodatkowe koszty.


Dla wszystkich czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszytkie paski, bransolety, szyby oraz obudowy do Apple Watch.

Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: promaw72019 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Promocja dotyczy produktów znajdujących się w kategorii Watch.

10% kupon ważny jest do 17 lipca 2019