Tak zwany czarny piątek, to cytując Bareję „nowa świecka tradycja”. W Stanach Zjednoczonych, skąd się ta „tradycja” wywodzi, i gdzie dochodzi do istnych bitw klientów w supermarketach, to święto nieograniczonego, albo raczej ograniczonego zasobami portfela konsumpcjonizmu. NIezależnie od opinii, faktycznie w okresie amerykańskiego Dnia Dziękczynienia (odbywającego się w czwarty czwartek listopada, czyli dzisiaj), ceny wielu produktów zostają obniżone na tyle, że niekiedy trudno się nie skusić na te promocje. Wybrałem dla Was kilka, moim zdaniem wartych uwagi.

Hacking With Swift - podręczniki do nauki programowania w Swift autorstwa Paula Hudsona

Jednymi z najlepszych podręczników do nauki programowania w Swift dla początkujących i średniozaawansowanych - i to nie tylko moim zdaniem - są te autorstwa Paula Hudsona. Sam przerobiłem już wiele z nich. Zacząłem od Hacking With Swift (który przerobiłem już pięć razy), później były Hacking with macOS (podręcznik do programowania w Swift dla macOS), Hacking with Apple TV (programowanie w Swift dla tvOS), Pro Swift (świetny podręcznik omawiający szczegółowo zaawansowane techniki), Swift Design Patterns (wzorce projektowe w Swift), Divie into SpriteKit (w pewnym stopniu interaktywny wstęp do programowania gier w Swift za pomocą biblioteki SpriteKit), Advanced iOS Volume One (wykorzystanie technologii wprowadzonych w iOS 10), Advanced iOS Volume Two (wykorzystanie technologii wprowadzonych w iOS 11), Swift Coding Challenges (zestawy zadań z kodowania w Swift). Z okazji czarnego piątku kupiłem sobie Practical iOS 12 (wykorzystanie technologii wprowadzonych w iOS 12).

Paul Hudson pisze w sposób bardzo przystępny i zrozumiały na tyle, że do zrozumienia jego książek wystarczy podstawowa znajomość angielskiego. Co równie ważne, każdy z podręczników jest za darmo aktualizowany do najnowszej wersji Swifta.

Paul Hudson z okazji czarnego piątku przecenił znacznie wszystkie swoje książki.

 • Hacking with Swift, $20
 • Pro Swift, $20
 • Swift Design Patterns, $20
 • Practical iOS 12, $20
 • Server-Side Swift (Vapor edition), $20
 • Swift Coding Challenges, $15
 • Dive Into SpriteKit, $20
 • Advanced iOS: Volume One, $20
 • Advanced iOS: Volume Two, $20
 • Hacking with macOS, $20
 • Hacking with watchOS, $20
 • Hacking with tvOS, $20
 • Swift in Sixty Seconds, $5
 • Objective-C for Swift Developers, $15
 • Server-Side Swift (Kitura edition), $20
 • Beyond Code, $20

Więcej informacji o poszczególnych książkach oraz linki do przecenionych pozycji znajdziecie TUTAJ.

RayWenderlich

Z okazji czarnego piątku przecenione zostały także wszystkie podręczniki wydawane przez serwis Raya Wenderlicha, który także powinien być dobrze znany programistom lub adeptom tej sztuki. Podręczniki przecenione są średnio o 25 dolarów.

Ja przerobiłem m.in. iOS Apprentice (mój pierwszy dobry podręcznik programowania w Swift dla iOS, zawierający cztery pełne projekty aplikacji), Swift Apprentice (podstawy języka Swift), Core Data by Tutorials (wprowadzenie do CoreData) i 2D Apple Games by Tutorials (wprowadzenie do tworzenia gier w SpriteKit i języku Swift).

A tutaj wybrane z wielu przecenionych pozycji * iOS Apprentice, $27,49
* Swift Apprentice, $27,49
* Machine Learning by Tutorials, $27,49
* Design Patterns by Tutorials, $27,49
* CoreData by Tutorials $27,49
* 2D Apple Games by Tutorials, $27,49
* 3D Apple Games by Tutorials, $27,49
* iOS Animations by Tutorials, $27,49
* Advanced Apple Debugging & Reverse Engineering, $27,49
* Data Structures and Algorithms in Swift, $27,49
* Metal by Tutorials, $27,49
* Advanced iOS App Architecture, $27,49
* ARKit by Tutorials, $27,49
* RxSwift: Reactive Programming with Swift, $27,49
* Realm: Building Modern Swift Apps with Realm Database, $27,49
* watchOS by Tutorials, $27,49
* tvOS Apprentice $27,49

Educativo - polskie kursy programowania w Swift i innych językach programowania

Jeśli szukacie dobrego kursu programowania w Swift po polsku, to polecam Wam te stworzone i prowadzone przez Błażeja Zyglarskiego, a oferowane przez Educativo. Nauka odbywa się poprzez tworzenie prawdziwych, działających aplikacji. Z okazji czarnego piątku kursy te można kupić naprawdę tanio.

 • Wprowadzenie do języka Swift, 26 zł
 • Swift 4 - tworzenie aplikacji na iOS część 1, 65 zł
 • Swift 4 - tworzenie aplikacji na iOS cześć 2, 65 zł
 • Swift 3 - tworzenie aplikacji na iOS cześć 3, 80 zł

Na stronie Educativo znajdziecie także kursy programowania na inne platformy, w tym oczywiście na Androida. Warto ją odwiedzić i zobaczyć jakie promocje mają do zaoferowania. Wszystko znajdziecie TUTAJ.

Setapp - ponad 130 aplikacji w jednym abonamencie

O usłudze Setapp będącej swego rodzaju Netfliksem dla aplikacji dla Maca pisałem już wielokrotnie. Obecnie w ramach jednego stałego abonamentu użytkownik ma dostęp do ponad 130 świetnych aplikacji, za które inaczej musiałby płacić osobno, co kilka lat przy okazji wydawania ich nowych wersji (w Setapp wszystkie aktualizacje są za darmo) lub opłacać osobne abonamenty dla niektórych z nich. Za programy, z których korzystam w Setapp, musiałbym zapłacić tyle ile za trzy lata abonamentu tej właśnie usługi, a przecież wciąż pojawiają się nowe aplikacje. Korzystam m.in. z Clean My Mac, Gemini 2, Code Runner, TeaCode, Expressions, iStat Menus, Lungo, Numi, Boom3D, Gifox, Paste, Squash, Ulysses, TripMode, Downie, Forklift, Timinig, PDFpen, Wallpaper Wizard, Tayasui Sketches, Base, RapidWeaver, Bartender czy RocketTypist.

Teraz bilans ten może wyjść jeszcze bardziej na plus, a to dzięki obniżce ceny na roczną subskrypcję tej usługi z $119 na $69. Roczna subskrypcja w obniżonej cenie dostępna jest za pośrednictwem sklepu internetowego serwisu AppleInsider. Zainteresowanych odsyłam bezpośrednio tam.

MacPaw - najlepsze aplikacje dla Twojego Maca

Moi przyjaciele z MacPaw, których aplikacje to w moim przypadku podstawa utrzymania moich Maców w dobrym stanie, także ogłosili czarnopiątkową obniżkę cen. Teraz ich programy można dostać w zdecydowanie niższej cenie, jeśli oczywiście wolicie kupować je oddzielnie niż korzystać z nich w ramach abonamentu w Setapp.

 • CleanMyMacX, 153,85 zł
 • Gemini 2, 76,83
 • Wallpaper Wizard 2, 38,32 zł
 • Hider 2, 76,83 zł
 • CleanMyPC, 153,85 zł

Wybrane (lub wszystkie ;-) ) programy kupicie TUTAJ.

Aplikacje dla Maca od Apparent Software

I na koniec czysto prywatnie dodam, że z okazji czarnego piątku za połowę ceny zyskacie także aplikacje dla Maca od ekipy Apparent Software, do której należę od sierpnia bieżącego roku.

W przecenie dostępne są aplikacje ImageFramer, Cashculator oraz Trickster.


Dla wszystkich czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszytkie paski, bransolety, szyby oraz obudowy do Apple Watch.

Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: promaw72019 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Promocja dotyczy produktów znajdujących się w kategorii Watch.

10% kupon ważny jest do 17 lipca 2019