Rok 2011 w świecie Apple - podsumowanie
Rok 2011 był szczególnie ważny w historii Apple. Mimo tego, że firma nie zaprezentowała tak naprawdę żadnego rewolucyjnego urządzenia, to jednak ponownie wprowadziła do swoich produktów kilka ważnych i innowacyjnych zmian. Ten rok był też przełomowy, jeśli chodzi o dostęp do usług Apple w Polsce.
Na początku roku zadebiutowało Mac App Store, czyli sklep z aplikacjami przeznaczonymi dla systemu Mac OS X. Mimo tego, że dotąd nie wszyscy deweloperzy zdecydowali się umieszczać w nim swoje programy, to i tak stanowi on doskonałe miejsce do pobierania płatnych i darmowych aplikacji. Potwierdzają to statystyki, według których pobrano już stamtąd ponad 100 milionów programów. Sklep z aplikacjami na iOS również odnotował spektakularny sukces. W tym roku przekroczył bowiem barierę 15 miliardów pobrań.
Apple nie zaprezentowało w tym roku żadnego całkowicie nowego urządzenia. MacBooki Pro i Air oraz iMaki i Maki mini doczekały się nowych procesorów z linii Sandy Bridge oraz złącz Thunderbolt. Zmiany te pozwoliły na uzyskanie bardzo długiego czasu działania na baterii, znaczne podniesienie wydajności oraz umożliwienie bardzo szybkiego transferu danych. W związku z wprowadzeniem złącza Thunderbolt, które zastąpiło mini DisplayPort, wprowadzono również nową wersję monitora, nazwaną Thunderbolt Display. Apple zdecydowało się również na wycofanie z oferty białego, plastikowego MacBooka, przez co wszystkie komputery firmy są obecnie wykonane z aluminium.
Oczywistym jest, że Apple skupia ogromną uwagę na swoich urządzeniach z systemem iOS. Zaprezentowany w tym roku iPad 2 oraz iPhone 4S wyposażone zostały w dwurdzeniowe procesory A5 oraz nowe układy graficzne, które znacznie zwiększyły ich moc obliczeniową. O ile tablet Apple doczekał się nowego designu, to już różnice w wyglądzie nowego iPhone'a są ledwo zauważalne. Oba urządzenia otrzymały jednak funkcje, które znacząco podniosły ich możliwości. W przypadku iPada była to kamera FaceTime, natomiast w iPhonie zaimplementowano głosowego asystenta, Siri, który znacząco ułatwia korzystanie z telefonu. Jest to zdecydowanie najbardziej innowacyjny produkt zaprezentowany przez Apple w tym roku.
Urządzenia z iOS otrzymały aktualizację do wersji 5 systemu. Wprowadziła ona wiele znaczących zmian, między innymi nowy system powiadomień oraz integrację z iCloud. Apple wydało również kilka nowych aplikacji na iOS, pojawiły się też ważne aktualizacje dotąd istniejących programów. Najważniejszą z nich było dostosowanie pakietu iWork do działania na iPhonie oraz iPodzie touch. Co ważne, nie wydano oddzielnych wersji tych aplikacji. Zamiast tego istniejące dotąd programy stały się uniwersalne. Apple wycofało też z App Store swoją jedyną grę, Texas Holdem.
Jak co roku oczekiwaliśmy na prezentację nowych modeli iPodów. Niestety, Apple wprowadziło jedynie niewielkie zmiany w przypadku modelu touch, który od października dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych. Model nano otrzymał jedynie nową wersję oprogramowania, natomiast shuffle pozostał niezmieniony. Nie wiadomo również nic na temat dalszych losów iPoda classic, któremu najbliżej do pierwszych wersji tego odtwarzacza.
Apple skupiło się również na usługach w chmurze. Dzięki uruchomieniu iCloud każdy użytkownik może przechowywać swoje dane na serwerach Apple oraz bezprzewodowo synchronizować je pomiędzy wszystkimi swoimi urządzeniami. Ponadto wprowadzono też usługę iTunes Match, która pozwala na przeniesienie całej posiadanej na dysku muzyki do chmury, niezależnie od tego, z jakiego źródła pochodzi.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było wprowadzenie nowego systemu operacyjnego dla komputerów Mac. OS X Lion zbliżył się swoim działaniem do iOS poprzez wprowadzenie trybu pełnoekranowego aplikacji, Launchpada oraz Mission Control. Przeprojektowano też najważniejsze aplikacje systemowe, takie jak Finder, Mail czy iCal. Duży nacisk położono na obsługę za pomocą gestów. Ponadto Lion jest zintegrowany z iCloud.
Apple wydało nową wersję programu Final Cut Pro X. Niestety nie otrzymała ona wielu pochlebnych opinii. Było to spowodowane przede wszystkim przeprojektowanym interfejsem, wycięciem kilku podstawowych funkcji oraz brakiem kompatybilności z projektami wykonanymi w poprzedniej wersji programu. Apple pozwoliło jednak na zwrot programu i w pełni zwracało pieniądze za zakup.
W 2011 roku dostęp do usług i produktów Apple w Polsce znacznie się poprawił. Od niedawna dostępny jest polski Apple Store Online oraz iTunes Music Store. Oczywiście w asortymencie iTunes znalazły się albumy polskich wykonawców. Udostępniono tam również filmy, jednak nie są one dostępne z polskimi napisami ani z polską ścieżką dźwiękową. Niemniej jednak uruchomienie iTunes Music Store w Polsce było pewnego rodzaju przełomem. Dotąd zakupy w tym sklepie nie były możliwe dla użytkowników, którzy posiadali polskie Apple ID.
Najważniejszą, a jednocześnie najsmutniejszą informacją w świecie Apple w 2011 roku była wieść o śmierci Steve'a Jobsa. Wieloletni CEO oraz współzałożyciel Apple odszedł w wieku 56 lat. Wiadomość ta została podana w krótkim oświadczeniu na stronie firmy, mimo tego natychmiast obiegła cały świat. Steve od kilku lat zmagał się z nowotworem trzustki, na początku 2011 roku odszedł na urlop zdrowotny, a na stanowisku CEO zastępował go Tim Cook. Mimo nieobecności w firmie Jobs pojawił się na premierze iPada 2 oraz prezentacji iCloud. W sierpniu zrzekł się on stanowiska CEO, przekazując je Cookowi. Wiele osób liczyło na to, że Steve pojawi się na premierze nowej wersji iPhone'a, która odbyła się 4 października. Tą jednak poprowadził Tim Cook. Steve Jobs zmarł dzień później w swoim domu, w Palo Alto.
W listopadzie została wydana oficjalna biografia Steve'a Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona. Natychmiast stała się ona bestsellerem, zarówno na świecie, jak i u nas, w Polsce. Książka powstała na bazie licznych rozmów autora ze Stevem Jobsem oraz wypowiedzi osób powiązanych z jego osobą oraz z Apple.