Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w październiku 2018 roku.

Grimvalor

Grimvalor to zręcznościowa platformówka z elementami Hack'n'Slash'a, której akcja rozgrywa się w mrocznym świecie fantasy. Wcielamy się tu w samotnego bohatera przemierzającego pełne potworów podziemia (a także ruiny, góry, lasy i inne lokacje typowe dla tej stylistyki) by odkryć, co doprowadziło do upadku odciętego od reszty świata królestwa Vallaris. Oprócz walki i innych typowo zręcznościowych wyzwań znajdziemy tu również elementy charakterystyczne dla gier ARPG, takie jak rozwijanie postaci i zbieranie coraz lepszego ekwipunku.

Pobierz Grimvalor

Stardew Valley

Stardew Valley to duchowy spadkobierca popularnej niegdyś serii Harvest Moon. Wcielamy się tu w mężczyznę lub kobietę (postać tworzymy samodzielnie na początku rozgrywki), którzy mając dość miejskiego życia i pracy w korporacji przeprowadzają się na wieś, by zająć się podupadającą farmą odziedziczoną po dziadku. W grze przyjdzie nam nie tylko wykonywać wszelkiego rodzaju prace związane z prowadzeniem własnego gospodarstwa, ale też brać udział w życiu lokalnej społeczności.

Pobierz Stardew Valley

Reigns: Game of Thrones

Gry z serii Reigns pozwalają nam wcielać się we władców próbujących jak najdłużej utrzymać się na tronie. Rozgrywka opiera się w nich na spotkaniach z doradcami, dyplomatami, poddanymi i innymi postaciami, w trakcie których podejmujemy decyzje mające wpływ nie tylko na dalsze losy naszego królestwa, ale też kierowanej przez nas postaci. Najnowsza odsłona rozgrywa się w świecie znanym z „Gry o Tron" - popularnego serialu telewizyjnego bazującego na serii powieści fantasy „Pieśń lodu i ognia" George'a R. R. Martina.

Pobierz Reigns: Game of Thrones

Tesla vs Lovecraft

Świat został opanowany przez koszmarne bestie przyzwane przez pisarza H.P. Lovecrafta, a jedyną osobą, która może go ocalić, jest naukowiec i wynalazca Nikola Tesla. Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się fabuła najnowszej gry studia 10tons Ltd., stanowiąca rzecz jasna jedynie pretekst do radosnej eksterminacji nacierających ze wszystkich stron hord przeciwników. Tesla vs Lovecraft to, podobnie jak poprzednie gry tych samych twórców, kolejny udany przedstawiciel gatunku Twin Stick Shooter, z widokiem izometrycznym i systemem sterowania, w którym jeden wirtualny joystick odpowiada za ruch a drugi za celowanie.

Pobierz Tesla vs Lovecraft

Old School RuneScape

Mimo iż Old School RuneScape na pierwszy rzut oka wygląda jak jedna z amatorskich, niskobudżetowych gier, jakich pełno obecnie w sklepach z aplikacjami, to jednak w rzeczywistości tytuł ten już od kilku lat utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych przedstawicieli gatunku MMORPG. Jak sama nazwa wskazuje prezentuje on dość „staroszkolne" podejście do kwestii mechaniki rozgrywki, przypominając wszystkim zainteresowanym, jak grało się w tego typu produkcje ponad dziesięć lat temu.

Pobierz Old School RuneScape

Euclidean Skies

Euclidean Skies to ciekawe rozwinięcie pomysłu znanego już z poprzedniej gry tego samego studia - Euclidean Lands. Zadaniem gracza jest tu bezpieczne przeprowadzenie postaci przez plansze, mające postać układanek przypominających nieco kostki Rubika. Umiejętnie obracając ich poszczególne elementy usuwamy przeszkody, tworzymy nowe przejścia i unikamy ataków przeciwników. Gra oferuje też całkiem ciekawy tryb AR, pozwalający „zawiesić" poziomy w powietrzu i oglądać je z dowolnej perspektywy.

Pobierz Euclidean Skies

Max - The Curse of Brotherhood

Max - The Curse of Brotherhood to platformówka wyraźnie inspirowana filmami animowanymi takich wytwórni jak Pixar czy DreamWorks. Tytułowy bohater mając już dość uciążliwego młodszego brata rzuca na niego znalezione w internecie zaklęcie, które ku jego zaskoczeniu okazuje się działać aż nazbyt dobrze. Malec zostaje porwany do innego, magicznego świata, a Max musi ruszyć za nim by go uratować. W grze oprócz wyzwań typowo zręcznościowych znajdziemy też wiele zagadek, opierających się głównie na wykorzystaniu magicznego markera, za pomocą którego nasz bohater może manipulować różnymi elementami krajobrazu.

Pobierz Max - The Curse of Brotherhood

Civilization VI dla iPhone'a

Gra Civilization VI była dostępna w App Store już od kilku miesięcy, jednak wyłącznie w wersji dla iPada. W minionym miesiącu doczekała się ona jednak wreszcie aktualizacji pozwalającej grać w nią również na iPhone'ach. Jest to najnowsza odsłona jednej z najpopularniejszych serii w historii komputerowych gier strategicznych. Podobnie jak poprzednie części pozwala nam ona pokierować losami wybranej przez nas nacji. W grze musimy dbać m.in. o gospodarkę, rozwój technologiczny i potęgę militarną naszego kraju, a także stosunki dyplomatyczne z innymi państwami.

Pobierz Civilization VI

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w październiku, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.