Raper Kanye West był wczoraj jednym z gości zaproszonych przez Donalda Trumpa do gabinetu owalnego na debatę dotyczącą reformy więziennictwa. Muzyk wykorzystał tę okazję do podzielenia się z prezydentem swoim pomysłem na nowy prezydencki samolot, który miałoby zaprojektować i wyprodukować Apple.

iPlane One, bo tak według artysty nazywa się ten projekt, miałby być nowoczesnym samolotem napędzanym wodorem. Zdaniem Westa prezydent jako reprezentant całego narodu powinien korzystać z najnowocześniejszego środka transportu stworzonego przez jedną z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich firm. Raper miał ze sobą nawet grafiki koncepcyjne, które zaprezentował zgromadzonym za pośrednictwem iPhone'a (ujawniając przy tym, że jego kod zabezpieczający to po prostu ciąg zer).

Co ciekawe, internauci szybko zidentyfikowali przedstawiony na nich samolot jako część pracy magisterskiej projektanta Shabtaiego Hirshberga, opublikowanej przez niego w 2012 roku. Autor grafiki przyznał, że nikt nie kontaktował się z nim w sprawie wykorzystania jego pomysłu, a o całej sprawie dowiedział się dopiero z serwisów informacyjnych. Zaznaczył on też, że stworzony przez niego koncept nie jest możliwy do zrealizowania z wykorzystaniem obecnie dostępnej technologii, dodając jednak, że pracuje aktualnie nad bardziej realistyczną wersją.

Niedługo po zakończeniu debaty w gabinecie owalnym West udał się do mieszczącego się w dzielnicy Georgetown sklepu Apple Store, gdzie zorganizował „partyzancki Keynote", wdrapując się na jeden ze stołów i przemawiając do zgromadzonych, opowiadając m.in. o swoim spotkaniu z prezydentem Trumpem.

Kanye West od jakiegoś czasu bardzo stara się, by kojarzono go z Apple. 30 września na zamkniętym już profilu w serwisie Twitter pojawiły się wpisy sugerujące, że stworzona przez niego marka YZY jest nieoficjalnym odłamem tej firmy, współpracującym m.in. z Timem Cookiem, Jonym Ive'em, Eddym Cue i Laurene Powell Jobs, a wszystkie jej działania są rozwinięciem tego, co stworzył Steve Jobs.

Jak na razie Apple nie udzieliło żadnego komentarza na temat pomysłów przedstawionych przez Westa ani jakichkolwiek innych powiązań z tym artystą. Współpraca obu stron, zwłaszcza dotycząca tematów związanych z lotnictwem, wydaje się jednak być mało prawdopodobna.

Źródła: 9to5Mac, The Verge, NBC News


Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy dla wszystkich czytelników naszego portalu Sklep MyApple przygotował specjalny 12% rabat na wszystkie etui i szyby sprzedawane w sklepie. Wystarczy w koszyku zaznaczyć: „Posiadam kod rabatowy” i wpisać kod: `DlaMamy`. Kod jest ważny do 27 maja 2019 roku.