Duńskie media podają, że firma zarządzana przez Tima Cooka nabyła startup Spektral, który opracował technologię green screen w czasie rzeczywistym dla urządzeń mobilnych.

Założona w 2014 roku firma pozyskała przeszło trzy miliony dolarów na rozwój technologii, która na żywo pozwala odcinać tło od przedmiotów, zwierząt lub ludzi. Technologia znana od lat z produkcji telewizyjnych i filmowych dotychczas wymagała doskonałego oświetlenia, jednolitego tła oraz profesjonalnego oprogramowania. Dziś, dzięki wykorzystaniu sieci neuronowych oprogramowanie Spektral jest w stanie renderować obraz w 60 klatkach na sekundę, na żywo, tylko przy wykorzystaniu telefonu komórkowego.

Przypomnijmy, że układ neuronowy, na którym mógłby bazować program został w najnowszych iPhone’ach znacznie poprawiony i obsługuje obecnie do 5 bilionów działań na sekundę. Dodatkowo dwukrotnie szybsze GPU pozwala przypuszczać, że A12 Bionic został stworzony z myślą o takiej funkcjonalności.

Co to oznacza? Prawdopodobnie Apple będzie chciało zaimplementować tę technologię do aplikacji aparatu, znacznie poprawiając funkcjonalność trybu portretowego. Do dziś ta funkcja ma problemy z poprawnym odcinaniem tła, a możliwość zamiany otoczenia na inne byłaby świetnym wyróżnikiem na tle androidowej konkurencji.

Źródło: MacRumors