Fani japońskich gier RPG z pewnością pamiętają serię Valkyrie Profile, której fabuła opierała się luźno na postaciach i wydarzeniach z mitologii nordyckiej. Phantomgate: The Last Valkyrie czerpie wyraźne inspiracje z tego cyklu, dodając jednak od siebie kilka nowych pomysłów i mechanizmów rozgrywki.

Główną bohaterką Phantomgate jest Astrid - młoda zbuntowana walkiria, pragnąca uwolnić swoją matkę uwięzioną przez oszalałego boga Odyna. W zadaniu tym pomaga jej czwórka innych bohaterów oraz pomagające im w walce magiczne istoty zwane fantomami. Mimo iż świat przedstawiony w grze bazuje przede wszystkim na mitologii nordyckiej (już w samouczku przyjdzie nam walczyć z samym Thorem) to jednak twórcy wpletli w niego również wiele elementów zaczerpniętych z innych kultur, takich jak wampiry, orkowie czy jednorożce.

Jeśli zaś chodzi o mechanikę rozgrywki, Phantomgate również miesza ze sobą kilku różnych gatunków. Podobnie jak we wspomnianym wcześniej Valkyrie Profile, elementy dwuwymiarowej platformówki przeplatają się tu z typową dla gier jRPG taktyczną walką rozgrywaną w turach. Każda z dostępnych w grze przygód wymaga od naszej bohaterki zbadania określonego obszaru, co wiąże się zarówno z wyzwaniami czysto zręcznościowymi (pokonywanie przepaści, skakanie po ruchomych platformach itp.) jak i prostymi zagadkami środowiskowymi (szukanie dźwigni otwierających sekretne przejścia, wykorzystywanie elementów otoczenia itp.). Gdy nasza bohaterka napotka na swej drodze wroga może spróbować go ominąć lub stanąć z nim do walki. W tym drugim przypadku gra przechodzi w tryb turowy, w którym kierowana przez nas postać i jej towarzysze korzystają ze swoich ataków i umiejętności specjalnych na przemian z wrogimi jednostkami.

Ważnym mechanizmem rozgrywki w Phantomgate jest też kolekcjonowanie i rozwijanie wspomnianych wcześniej walczących po naszej stronie fantomów. Element ten na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl serię Pokemon, jednak na dłuższą metę bliżej mu do gier typu gacha, gdyż to właśnie wokół niego koncentruje się większość dostępnych w grze mikropłatności. Jeśli nie wystarczą nam fantomy zdobyte w trakcie normalnej rozgrywki, gra oferuje nam możliwość wzięcia udziału w loterii, dającej szansę na wylosowanie najrzadszych i najpotężniejszych stworzeń. Jak nietrudno się domyślić, za udział w niej trzeba zapłacić złotem zdobytym w trakcie wykonywania misji lub kryształami kupowanymi za realne pieniądze. Mikropłatności mogą nam też pomóc przyśpieszyć rozwój naszych podopiecznych i postępy w grze. Jeśli jednak nie zależy nam na kolekcjonowaniu najrzadszych fantomów i jesteśmy w stanie zaakceptować, że pokonanie niektórych poziomów zajmie nam nieco więcej czasu, w Phantomgate da się spokojnie grać bez wydawania pieniędzy.

Gra Phantomgate: The Last Valkyrie dostępna jest do pobrania z App Store za darmo, jednak oferuje ona opcjonalne mikropłatności.

Pobierz Phantomgate


Dla wszystkich czytelników naszego portalu sklep MyApple przygotował specjalny 10% rabat na produkty marki ZENS. Wystarczy w koszyku zaznaczyć: „Posiadam kod rabatowy” i wpisać: ZENS05. Kod jest ważny do 20 maja 2019 roku.