Apple ugięło się pod coraz większą presją zirytowanych użytkowników 12-calowych MacBooków i MacBooków Pro z końca 2016 roki i nowszych. Wczoraj wieczorem ruszył program darmowej naprawy lub wymiany klawiatur z mechanizmem motylkowym w tych komputerach.

Zdaniem Apple problem z klawiaturą występuje w niewielkiej liczbie tych komputerów i przejawia się zacinaniem się klawiszy, brakiem reakcji na przyciskanie wybranych z nich lub niespodziewanym wielokrotnym wprowadzaniem odpowiadającego im znaku. W zależności od awarii wymieniane mają być albo same klawisze, albo całe klawiatury.

Program darmowej naprawy lub wymiany klawiatur obejmuje następujące komputery:

  • MacBook Retina 12-cali, wczesny 2015
  • MacBook Retina 12-cali, wczesny 2016
  • MacBook Retina 12-cali, 2017
  • MacBook Pro 13-cali, 2016, z dwoma portami Thunderbolt 3
  • MacBook Pro 13-cali, 2017, z dwoma portami Thunderbolt 3
  • MacBook Pro 13-cali, 2016, z czterema portami Thunderbolt 3
  • MacBook Pro 13-cali, 2017, z czterema portami Thunderbolt 3
  • MacBook Pro 15-cali, 2016
  • MacBook Pro 15-cali, 2017

Darmowa wymiana lub naprawa klawiatury w tych komputerach możliwa jest przez cztery lata od dnia pierwszego zakupu danego urządzenia w autoryzowanych punktach serwisowych lub w salonach firmowych Apple. Jak zwykle też Apple zastrzega sobie, że komputer poza tym musi być sprawny, a wszystkie inne jego uszkodzenia muszą być usunięte wcześniej, co może wiązać się z kosztami.

Apple też ma zwracać pieniądze wszystkim użytkownikom, którzy dokonali już naprawy lub wymiany klawiatury za opłatą.

Szczegółowe informacje dotyczące programu wymiany dostępne są na specjalnej stronie w dziale wsparcia technicznego w serwisie Apple.com.

Przypomnieć warto, że na klawiatury w 12-calowych MacBookach i nowych MacBookach Pro narzeka bardzo wielu użytkowników. Apple od niemal początku było świadome problemu i zalecało regularne czyszczenie klawiatur w tych komputerach za pomocą sprężonego powietrza. Z informacji zebranych dwa miesiące temu przez serwis AppleInsider wynika, że klawiatury w tych komputerach psują się dwa razy częściej niż w starszych modelach laptopów Apple.

W serwisie Change.org od około dwóch miesięcy dostępna jest petycja do Apple, w której użytkownicy tych komputerów domagają się od firmy zaprojektowania nowej, mniej awaryjnej klawiatury i wymiany jej we wszystkich nowych MacBookach i MacBookach Pro. Petycję podpisało już ponad 31 tysięcy osób. Z kolei w Kalifornii użytkownicy zaczęli wnosić sprawy przeciwko Apple, zarzucając firmie to, że wprowadzając na rynek nowe MacBooki i MacBooki Pro wiedziała o wadach klawiatur z mechanizmem motylkowym w nich montowanych.

Ja dodam od siebie, że wśród moich bliższych i dalszych znajomych korzystających z 12-calowych MacBooków lub MacBooków Pro z końca 2016 roku i nowszych mniejsze lub większe problemy z klawiaturą wystąpiły średnio u połowy z nich, w tym i u mnie. W większości przypadków wystarczyło jednak przedmuchanie sprężonym powietrzem, co robię regularnie od zacięcia się prawego klawisza Shift w moim MacBooku Pro kilka tygodni temu.

Źródło: Apple

Informację o starcie programu podesłał nam Łukasz Stróżyk. Dzięki!