Niejaki TrevE, amerykański hacker odkrył bardzo ciekawą rzecz. Otóż czołowi producenci smartfonów, w tym również Apple, fabrycznie instalują w swoich urządzeniach aplikację o nazwie Carrier iQ - cyfrowego szpiega, mogącego śledzić każdy detal działania telefonu.

TrevE odkrył oprogramowanie szpiegujące w smartfonach działających w amerykańskich sieciach Verizon i Sprint. Niestety, to nie operatorzy preinstalują aplikację przed sprzedażą telefonów, instalacja odbywa się bowiem wcześniej - w fabrykach informatycznych gigantów. Oprócz Apple, oprogramowanie instalują również - Samsung, HTC, Nokia oraz RIM. Carrier iQ jest bowiem "wbudowany" nie tylko w systemie iOS, ale również Android czy BlackBerry.

Dane podane przez producenta aplikacji Carrier iQ mówią o ogromnej liczbie aż 140 milionów smartfonów posiadających oprogramowanie szpiegujące. Co ciekawe, zdaniem twórców, jest ono używane głównie do zbierania statystyk o błędach, czy nieoczekiwanych zerwaniach połączeń. Jak się jednak okazuje, możliwości Carrier IQ są o wiele bogatsze, można bowiem śledzić o wiele więcej czynności wykonywanych przez użytkownika. Co najważniejsze - instalacja takiego oprogramowania bez wiedzy użytkownika jest niezgodna z prawem.

Użytkownicy iOS 5 mogą jednak wyłączyć działanie aplikacji. Aby to uczynić należy wejść w Ustawienia > Ogólne > To urządzenie... > Diagnostyka i użycie > Nie wysyłaj.

Źródła: Mac Rumors / Niebezpiecznik.pl