Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. W poniższym artykule znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w maju 2018 roku.

Homo Machina

Fritz Kahn był niemieckim lekarzem, który zasłynął głównie dzięki swoim nietuzinkowym książkom o anatomii, wyjaśniającym funkcjonowanie ludzkiego ciała poprzez porównywanie go m.in. do maszyn i budynków. Homo Machina to gra edukacyjna inspirowana jego twórczością. Gracz przejmuje w niej kontrolę nad ludzkim ciałem, przedstawionym tu jako potężny zakład przemysłowy, pełen skomplikowanej maszynerii, którą musimy wykorzystać do wykonywania z pozoru prostych zadań, takich jak przeżuwanie pokarmu, rozpoznawanie zapachów czy słuchanie muzyki. Mocną stroną gry Homo Machina jest oprawa graficzna, inspirowana ilustracjami z książek Kahna.

Pobierz Homo Machina

Among the Stars

Among the Stars to cyfrowa wersja gry karcianej o tym samym tytule (wydanej w Polsce jako Pośród Gwiazd), pozwalającej graczom wcielić się w budowniczych stacji kosmicznych. Wygrywa ten, którego konstrukcja zapewni mu najwięcej punktów zwycięstwa. Każda partia składa się z 24 tur, w których gracze wykładają na stół jedną z wylosowanych kart, reprezentujących poszczególne elementy ich stacji, a następnie przekazują pozostałe kolejnej osobie. Nowe karty muszą łączyć się z wcześniej wyłożonymi, a ich pozycja na stole może wpływać na ich działanie. Niektóre mogą mieć też specjalne wymagania, które musimy spełnić zanim będziemy mogli je zagrać.

Pobierz Among the Stars

AXE.IO

AXE.IO to sieciowa zręcznościówka, w której gracze wcielają się w barbarzyńców walczących między sobą za pomocą toporów do rzucania i mieczy. Gra oferuje kilka różnych trybów rozgrywki, różniących się zasadami oraz budową poziomów. W trybie Battle Royale próbujemy zostać ostatnim żywym zawodnikiem na dużej planszy wypełnionej graczami, w Deathmatch, Team Deathmatch i Arena Mode walczymy na małych, zamkniętych arenach, gdzie musimy zdobyć jak najwięcej punktów, natomiast w Dragon Hunter gracze muszą współpracować ze sobą by pokonać potężnego smoka.

Pobierz AXE.IO

Valkyrie Profile: Lenneth

Valkyrie Profile: Lenneth to lekko odświeżona wersja klasycznej gry jRPG, wydanej w 1999 roku na konsolę PlayStation przez firmę Enix. Opowiedziana w niej historia bazuje na mitologii nordyckiej. Wcielamy się tu w walkirię o imieniu Lenneth, poproszoną przez Odyna o zebranie armii wielkich wojowników, którzy staną u boku Asów podczas wojny z Wanami. Charakterystyczną cechą gry, wyróżniającą ją na tle większości innych reprezentantów tego samego gatunku, są wplecione w nią elementy dwuwymiarowej platformówki.

Pobierz Valkyrie Profile: Lenneth

Scalak

Scalak to gra logiczna, polegająca na dopasowywaniu do siebie kształtów. Mimo iż na pierwszy rzut oka może ona przypominać proste zabawki dydaktyczne dla najmłodszych, to jednak wyzwania stawiane przed graczem na późniejszych poziomach często wymagają wysilenia szarych komórek. Scalak ma jednak przy tym bardzo relaksacyjny charakter, co zawdzięcza w dużej mierze minimalistycznej oprawie audiowizualnej.

Pobierz Valkyrie Profile: Lenneth

Space Pioneer

Space Pioneer to dynamiczna strzelanka przypominająca trochę gry z gatunku twin-stick shooter (z tą różnicą, że nasz bohater obraca się tu automatycznie w stronę celu). Wcielamy się w niej w rolę tytułowego kosmicznego pioniera, którego zadaniem jest przygotowywanie kolejnych planet na przybycie kolonizatorów, co w większości przypadków sprowadza się do strzelania do wszystkiego co się rusza. W trakcie gry nieustannie rozwijamy naszą postać, zwiększając jej statystyki oraz zdobywając nowe umiejętności i wyposażenie.

Pobierz Space Pioneer

One Deck Dungeon

One Deck Dungeon to całkiem ciekawa próba przeniesienia gier typu roguelike do świata planszówek i karcianek. W grze kierujemy postacią przemierzającą podziemia w celu zabicia czającego się na ich dnie głównego bossa, co w praktyce sprowadza się do odkrywania kolejnych kart, podejmowania decyzji związanych z przedstawionymi na nich wyzwaniami, rzucania kośćmi oraz rozwijania statystyk i umiejętności. One Deck Dungeon bazuje na grze karcianej o tym samym tytule (wydanej w Polsce jako Karciane Podziemia). Warto zauważyć, że na chwilę obecną dostępna jest tylko w wersji dla iPada.

Pobierz One Deck Dungeon

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w maju, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.