Grupa twórców aplikacji dla iOS, określająca się mianem Związku Zawodowego Deweloperów (chociaż nie są oni formalnym związkiem zawodowym), opublikowała w sieci list otwarty skierowany do Apple. Opisują w nim propozycje zmian, które ich zdaniem powinny zostać wprowadzone w sklepie App Store.

Big 97fb18b9 1688 4473 8c5d cdd0a409c314

Przedstawiciele grupy chcą, by Apple wprowadziło w App Store możliwość udostępniania użytkownikom darmowych wersji demonstracyjnych gier i aplikacji. W chwili obecnej Apple dopuszcza jedynie bezpłatny okres próbny w aplikacjach oferujących abonament. W przypadku aplikacji opierających się na jednorazowej opłacie klienci sklepu nie mają jednak możliwości przetestowania ich przed zakupem (chociaż wielu deweloperów omija ten problem udostępniając aplikacje za darmo i oferując możliwość odblokowania pełnej wersji za pomocą mikropłatności). Autorzy listu liczą, że Apple zobowiąże się wprowadzić taką opcję do lipca 2019 roku. Zapowiedzieli oni też, że jeśli uda im się nakłonić firmę do spełnienia pierwszego postulatu, kolejnym będzie obniżenie pobieranych przez nią prowizji. W chwili obecnej do Apple trafia 30% od każdego zakupu dokonanego w App Store. Wyjątek stanowią subskrypcje opłacane przez użytkownika przez ponad 12 miesięcy. Po upływie tego czasu prowizja za kolejne miesiące abonamentu spada do 15%.

W chwili, gdy piszę te słowa, pod listem otwartym podpisało się 275 osób. Założyciele grupy liczą jednak na to, że do najbliższej konferencji WWDC (która rozpocznie się 4 czerwca 2018 roku) uda im się zebrać przynajmniej 20 tysięcy podpisów. By dołączyć do grona osób wspierających tę inicjatywę należy udać się na jej oficjalną stronę internetową i wypełnić krótki formularz.

Źródła: The Developers Union, AppleInsider