W sierpniu 2016 roku Komisja Europejska zobowiązała Irlandię do odzyskania od Apple 13 miliardów euro niezapłaconego podatku. Wczoraj irlandzki minister finansów ogłosił, że firma ta rozpoczęła już spłatę zaległych należności.

Big d3f2ad92 49d0 4a4f 8030 60a7701e3f3a

Zgodnie z porozumieniem zawartym między Apple a rządem Irlandii w styczniu bieżącego roku, spłata zaległego podatku została rozłożona na kilka rat. Wczoraj irlandzki minister finansów Paschal Donohoe potwierdził, że w tym miesiącu firma Apple wpłaciła pierwszą ratę zaległego podatku w wysokości 1,5 miliarda euro.

Warto pamiętać, że pieniądze te nie trafią bezpośrednio do Irlandii. Ponieważ obie strony wciąż liczą na to, że uda im się odwołać od decyzji Komisji Europejskiej, ustaliły one, że Apple będzie wpłacać pieniądze na rachunek typu escrow, którym zarządzać będą firmy Amundi, BlackRock Investment Management i Goldman Sachs Asset Management. Dopiero po ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy zgromadzone na nim fundusze (powiększone o ewentualne zyski z inwestycji) trafią do Irlandii lub zostaną zwrócone firmie Apple.

Źródło: Reuters