W 2015 roku firma Google zaprezentowała YouTube Red - płatną wersję serwisu YouTube, pozbawioną reklam i dającą użytkownikom dostęp do dodatkowych funkcji i materiałów. Wczoraj ogłoszono oficjalnie, że już niedługo zostanie ona zastąpiona nową usługą - YouTube Premium.

Big 5a7ddea9 9386 423b 85ab 3f89fbcb526f

YouTube Premium będzie opierać się na podobnych założeniach co YouTube Red. W zamian za opłacanie comiesięcznego abonamentu użytkownik będzie mógł korzystać z serwisu bez oglądania reklam, otrzyma dostęp do programów, seriali i filmów niedostępnych w wersji standardowej oraz zyska możliwość pobierania i odtwarzania w tle w aplikacji mobilnej. Użytkownicy YouTube Premium otrzymają też dostęp do płatnej wersji usługi strumieniowania muzyki YouTube Music, która w najbliższym czasie ma również zostać odświeżona i wzbogacona o nowe funkcje i nową aplikację. Miesięczny abonament za korzystanie z YouTube Premium będzie wynosił 11,99 USD, czyli o dwa dolary drożej niż kosztował YouTube Red. Usługa YouTube Music będzie zaś dostępna w dwóch wersjach: płatnej, kosztującej 9,99 USD miesięcznie, oraz darmowej z reklamami.

YouTube Premium i nowa wersja YouTube Music początkowo będą dostępne tylko w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Meksyku i Korei Południowej. W najbliższych miesiącach zostaną one udostępnione również w Austrii, Kanadzie, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Norwegii, Rosji, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Jak na razie nie wiadomo, kiedy usługi te zostaną oficjalnie udostępnione w Polsce.

Źródła: YouTube, Pitchfork