Apple Watch, który na rynku pojawił się trzy lata temu do dzisiaj nie oferuje możliwości instalowania tarcz zegarów. Użytkownik skazany jest tylko na te dostarczone wraz systemem, może jedynie użyć bardzo ograniczonego kreatora, by dodać zdjęcie lub wybrane informacje z niektórych aplikacji. Fragmenty kodu w watchOS 4.3.1 wskazują na to, że może się zmienić.

Na instalowanie tarcz zegarów stworzonych przez użytkowników pozwalały m.in. zegarki Pebble, a obecnie mogą to robić m.in. uzytkownicy smart zegarków Samsunga z systemem Tizen czy urządzeń z systemem Wear OS (dawnie Android Wear).

We frameworku NanoTimeKit, odpowiedzialnym za wyświetlanie tarcz zegarów, pojawił się kod implementrujący serwer narzędzi deweloperskich, który prawdopdobonie stworzony został celem komunikacji ze środowiskiem programistycznym Xcode na Macu. Zawiera on m.in. tak informację wyświetlaną na konsoli Xcode:

This is where the 3rd party face config bundle generation would happen

Wiadomość ta pokazuje, że Apple przynajmniej rozważało, a być może wciąż planuje dodanie wsparcia dla tarcz stworzonych przez użytkowników. Nie wiadomo jednak, czy pojawi się ono np. w watchOS 5, czy jest to jedynie ślad po planach, które Apple ostatecznie porzuciło.

Źródło: 9To5Mac