Apple Pencil został stworzony z myślą o pisaniu i rysowaniu, jednak niektórzy deweloperzy starają się znaleźć dla niego również inne zastosowania. Do tego grona zalicza się twórca aplikacji Pen2Bow, pozwalającej wykorzystać wspomniane akcesorium w roli „smyczka" dla wirtualnych instrumentów.

Pen2Bow pozwala sterować wirtualnymi instrumentami poprzez przesuwanie rysikiem po powierzchni kompatybilnego iPada. Aplikacja rozpoznaje nie tylko kierunek i prędkość ruchu, ale też kąt nachylenia i siłę nacisku, wysyłając na tej podstawie cztery różne komunikaty MIDI CC, które możemy przypisać do dowolnych parametrów wybranego przez nas instrumentu (twórca aplikacji zakłada, że do wysyłania komunikatów Note On używamy klawiatury sterującej bądź innego rodzaju kontrolera). Aplikacja została zaprojektowana z myślą o sterowaniu wirtualnymi instrumentami smyczkowymi, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją w połączeniu z innymi rodzajami wtyczek, a nawet sprzętowymi syntezatorami (co jednak wymaga zastosowania dodatkowego interfejsu MIDI). Poniższa prezentacja pokazuje w praktyce możliwości Pen2Bow.

Aplikacja Pen2Bow dostępna jest do kupienia w sklepie App Store, gdzie kosztuje obecnie 37,99 zł. Jej twórca zaznacza, że chociaż może ona współpracować z wszystkimi modelami iPada obsługującymi Apple Pencil, to jednak najniższe opóźnienia (10 ms) gwarantują modele Pro 10,5 cala oraz Pro 12,9 cala drugiej generacji. W modelach Pro 9,7 cala oraz pierwszej generacji Pro 12,9 cala występują opóźnienia rzędu 20 ms. Aplikacja nie była jeszcze testowana z nowym iPadem szóstej generacji, będącym jak na razie jedynym modelem spoza serii Pro kompatybilnym z Apple Pencil.

Pobierz Pen2Bow