Współcześni DJ-e mogą wybierać spośród wielu różnych narzędzi do miksowania muzyki. Oprócz „tradycyjnego” zestawu składającego się z płyt winylowych, dwóch gramofonów i miksera w grę wchodzą również odtwarzacze CD i USB, systemy DVS, kontrolery MIDI, laptopy, tablety a nawet smartfony (a także różne kombinacje wszystkich powyższych). W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej kilku aplikacjom umożliwiającym miksowanie muzyki za pomocą iPadów lub iPhone’ów.

Zanim przejdę do opisywania poszczególnych aplikacji warto zatrzymać się jednak na chwilę, by wyjaśnić kilka zagadnień technicznych związanych z miksowaniem muzyki za pomocą iUrządzeń. Jedną z podstawowych technik wykorzystywanych przez DJ-ów jest przygotowywanie następnego utworu na słuchawkach, podczas gdy aktualnie odtwarzany dociera do publiki z głośników. Jako iż smartfony i tablety firmy Apple mają najwyżej jedno wyjście audio, by móc zastosować wspomnianą sztuczkę niezbędne są dodatkowe akcesoria. Najprostszym i najtańszym (ale za to niezbyt eleganckim) rozwiązaniem jest zakup prostego rozgałęziacza, kosztującego od kilku do kilkunastu złotych, umożliwiającego jednoczesne podłączenie głośników i słuchawek do wyjścia słuchawkowego (tak, użytkownicy nowszych iPhone’ów muszą w tym wypadku podłączyć przejściówkę do przejściówki). Wszystkie opisane w tym artykule aplikacje posiadają funkcję Split-Cue (w niektórych występuje ona pod inną nazwą), która przypisuje kanał Master wirtualnego miksera do jednego kanału wyjścia słuchawkowego, zaś kanał Cue (odsłuch) do drugiego, co w połączeniu z wspomnianą wcześniej przejściówką pozwala nam odtwarzać jeden utwór na głośnikach a drugi na słuchawkach. Znacznie droższą, ale zarazem oferującą o wiele większe możliwości alternatywą, jest zakup specjalnego DJ-skiego kontrolera MIDI. Urządzenia tego typu nie tylko ułatwiają sterowanie poszczególnymi funkcjami aplikacji, ale też posiadają przeważnie wbudowane interfejsy audio z oddzielnym wyjściem na słuchawki i głośniki. Ostatnią opcją jest podłączenie naszego iUrządzenia do miksera DJ-skiego, czego można dokonać korzystając z wspomnianej wcześniej przejściówki lub specjalnego interfejsu audio. Większość z przedstawionych poniżej aplikacji umożliwia wykorzystanie wszystkich trzech sposobów, chociaż każda z nich radzi sobie z nimi w nieco inny sposób. Osobiście polecam zacząć od najtańszej opcji, czyli rozgałęziacza i funkcji Split-Cue, a dopiero później zastanowić się nad zakupem droższych akcesoriów.

djay 2

djay 2 od kilku lat utrzymuje się na szczycie listy najpopularniejszych aplikacji DJ-skich i jak na razie nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała niedługo ulec zmianie. Aplikacja ta oferuje wszystko co potrzebne, by zacząć swoją przygodę z miksowaniem muzyki za pomocą iPada lub iPhone’a. Na wyposażeniu djay 2 znajdziemy dwa wirtualne odtwarzacze, prosty dwukanałowy mikser, kilka wbudowanych efektów oraz sampler. Interfejs użytkownika jest bardzo prosty i intuicyjny, chociaż warto zauważyć, że przy domyślnych ustawieniach przedkłada on wygląd nad funkcjonalność (tyczy się to zwłaszcza odtwarzaczy, które domyślnie wyświetlają wirtualne talerze gramofonów, zamiast znacznie bardziej praktycznego równoległego podglądu ścieżek). Na korzyść djay 2 przemawia też pokaźna lista oficjalnie wspieranych kontrolerów MIDI, wśród których znajdziemy produkty takich firm jak Pioneer, Reloop czy Numark. Wisienką na torcie jest zaś integracja z serwisem Spotify (wymaga posiadania konta Premium), pozwalająca miksować muzykę z jego przepastnego katalogu. Aplikacja djay 2 dostępna jest w wersjach dla iPada i iPhone’a, kosztujących odpowiednio 23,99 i 8,99 zł. W ofercie firmy Algoriddim znajdziemy też jej mocno okrojoną edycję - djay LE - którą można potraktować jako darmową wersję demonstracyjną.

Pobierz djay 2

Pobierz djay 2 for iPhone

djay Pro

djay Pro to bardziej zaawansowana wersja aplikacji djay 2, która jeszcze niedawno dostępna była wyłącznie dla urządzeń z systemem macOS. Obie dzielą ze sobą wiele pomysłów, rozwiązań i funkcji, jednak w wersji Pro są one wszystkie bardziej rozbudowane i lepiej dopracowane. Najważniejszym usprawnieniem w stosunku do djay 2 jest możliwość korzystania z czterech wirtualnych odtwarzaczy i czterech kanałów miksera. djay Pro oferuje też możliwość miksowania plików wideo, nakładania na nie rozmaitych efektów oraz generowania wizualizacji (do wysyłania obrazu poza urządzenie możemy wykorzystać AirPlay bądź przejściówki HDMI lub Thunderbolt). Wersja dla iPhone’a obsługuje dodatkowo 3D Touch, ułatwiając w ten sposób obsługę aplikacji za pomocą stosunkowo niewielkiego ekranu (niektóre elementy interfejsu działają wtedy tylko po mocniejszym wciśnięciu, co eliminuje ryzyko przypadkowego aktywowania ich).

djay Pro dostępny jest w wersjach dla iPada i iPhone’a, kosztujących odpowiednio 94,99 i 47,99 zł.

Pobierz djay Pro

Pobierz djay Pro for iPhone

Cross DJ

Cross DJ

Cross DJ to najprostsza i najmniej rozbudowana z wszystkich opisanych tu aplikacji, co w zależności od naszego podejścia do tematu można uznać za wadę lub zaletę. Jej podstawowa, darmowa wersja oferuje absolutne minimum funkcji potrzebnych do miksowania muzyki. Dostęp do bardziej zaawansowanych wymaga odblokowania ich za pomocą mikropłatności lub zakupu wersji Pro. Sęk w tym, że nawet po odblokowaniu wszystkich dostępnych dodatków, Cross DJ oferuje dość przeciętny zestaw funkcji, nie wyróżniający się niczym szczególnym na tle konkurencji. Mocną stroną aplikacji jest natomiast bez wątpienia interfejs użytkownika. Jego twórcom udało się zmieścić na jednym ekranie wszystkie najważniejsze elementy potrzebne do miksowania muzyki, a mimo to nie sprawia on wrażenia zatłoczonego. Wprost przeciwnie - główny ekran Cross DJ jest bardzo przejrzysty, wręcz minimalistyczny, a przy tym intuicyjny i wygodny. Aplikacja ta jest więc świetną propozycją dla osób, które nie potrzebują bardziej zaawansowanych funkcji, ale zależy im na jak najprostszej obsłudze.

Cross DJ jest aplikacją uniwersalną, dostępną do pobrania za darmo na iPada i iPhone’a. W ofercie firmy MixVibes znajdziemy też Cross DJ Pro, będący płatną wersją tej samej aplikacji, w której wszystkie dodatki są od razu odblokowane. Jej cena wynosi 23,99 zł.

Pobierz Cross DJ

Pobierz Cross DJ Pro

DJ Player Professional

DJ Player Pro

DJ Player Professional to dość specyficzna aplikacja, skierowana do nieco bardziej doświadczonych użytkowników. Interfejs użytkownika nie jest tu tak prosty i intuicyjny jak w konkurencyjnych programach, a liczne opcje dostosowywania go do własnych preferencji sprawiają, że przy pierwszy uruchomieniu więcej czasu może zlecieć nam na grzebaniu w ustawieniach i porównywaniu różnych trybów działania poszczególnych elementów, niż na miksowaniu muzyki. Kiedy już jednak oswoimy się z interfejsem i ustawimy wszystko według własnych upodobań okazuje się, że DJ Player Professional to jedna z najbardziej rozbudowanych i wszechstronnych aplikacji DJ-skich dostępnych w App Store. Znajdziemy tu nawet kilka funkcji, które do niedawna dostępne były wyłącznie w profesjonalnych aplikacjach na macOS i Windows, takich jak obsługę systemów DVS (co wymaga rzecz jasna specjalnego interfejsu audio i płyt z kodem czasowym) i plików Stems (łącznie z oddzielną kontrolą głośności i filtrem dla każdej z czterech ścieżek). Na szczególną uwagę zasługuje też funkcja mapowania MIDI, dzięki której użytkownik nie musi ograniczać się do kontrolerów oficjalnie wspieranych przez producenta, a zamiast tego może samodzielnie dostosować dowolny kontroler do sterowania interesującymi go funkcjami programu. Oczywiście wymaga to o wiele więcej zachodu niż gotowe rozwiązania oferowane w innych programach, jednak daje użytkownikowi nieporównywalnie większe możliwości.

DJ Player Professional jest aplikacją uniwersalną, działającą na iPadach i iPhone'ach. Program ten dostępny jest do pobrania za darmo i oferuje dostęp do wszystkich funkcji bez żadnych dodatkowych mikropłatności. Gdzie więc tkwi haczyk? Otóż aplikacja co kilkanaście minut ścisza na chwilę dźwięk i wyświetla na ekranie krótkie przypomnienie o tym, że korzystamy z darmowej wersji. Przerwa jest na tyle krótka, że nie przeszkadza w testowaniu aplikacji czy ćwiczeniu w domowym zaciszu, jednak wystarczająco długa by uniemożliwić korzystanie z aplikacji podczas występów przed publicznością. Jeśli chcemy się jej pozbyć musimy opłacić subskrypcję, kosztującą 94,99 zł rocznie, co jak na standardy aplikacji DJ-skich dla iOS jest bardzo wysoką ceną. Twórcy aplikacji oferują też alternatywę w postaci mocno okrojonego DJ Player EM, kosztującego 47,99 zł. Wersja ta pozbawiona jest jednak niemal wszystkich funkcji wyróżniających DJ Player Professional na tle konkurencji.

Pobierz DJ Player Professional

Pobierz DJ Player EM

Soda DJ App

Soda to najmłodsza ze wszystkich aplikacji w tym zestawieniu. Jej cechą charakterystyczną jest modularny interfejs użytkownika, który można w pełni dostosowywać do naszych potrzeb i preferencji. Podobnie jak DJ Player Pro wymaga ona pewnego doświadczenia, bo by w pełni wykorzystać jej możliwości trzeba najpierw wiedzieć, czego dokładnie oczekujemy od naszych DJ-skich narzędzi. Jeśli jednak mamy swoją własną wizję idealnego interfejsu użytkownika, która odbiega od standardów przyjętych przez większość popularnych aplikacji DJ-skich, Soda może okazać się dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Możliwość tworzenia własnego interfejsu nie jest jednak jedyną cechą wyróżniającą Soda na tle konkurencji. Jest to też jedyna aplikacja DJ-ska w tym zestawieniu (a być może i w całym App Store), która daje nam dostęp aż do ośmiu wirtualnych odtwarzaczy jednocześnie (oczywiście jeśli umieścimy ich aż tyle w naszej własnej wersji interfejsu) i aż 16 punktów Hot Cue lub Loop Cue na każdy utwór. Na liście funkcji znajdziemy też obsługę efektów AU i Ableton Link oraz możliwość samodzielnego mapowania sprzętowych kontrolerów MIDI. Soda oferuje też szereg bardziej typowych funkcji, które znajdziemy również w większości innych aplikacji DJ-skich, takich jak wbudowane efekty, automatyczną synchronizację tempa utworów oraz tryb Split Cue. Jej obecna cena wynosi 47,99 zł.

Pobierz Soda DJ App

Inne aplikacje

Powyższa piątka to moi prywatni faworyci, jednak w App Store znaleźć można też wiele innych ciekawych aplikacji DJ-skich. Jeśli nie znaleźliście nic dla siebie wśród wymienionych przeze mnie tytułów polecam sprawdzić też edjing Mix, WeDJ i Traktor DJ. Pierwsze dwie zostały zaprojektowane z myślą o współpracy z konkretnymi kontrolerami (Mixfader i DDJ-WeGo), jednak nawet bez nich oferują całkiem przystępny zestaw funkcji. Traktor DJ był zaś swego czasu jedną z najlepiej zapowiadających się aplikacji DJ-skich dla iOS, jednak niemal całkowity brak wsparcia ze strony firmy Native Instruments zepchnął go obecnie na dalszy plan. Nadal pozostaje on jednak ciekawym narzędziem, dającym spore możliwości kreatywnym DJ-om.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 6/2017

Pobierz MyApple Magazyn 6/2017

Magazyn MyApple w Issuu