W grach typu endless runner zwykle chodzi o to samo. Ich bohaterzy muszą biec, przeważnie w prawo, pokonując różnego rodzaju przeszkody pojawiające się na ich drodze. Z lewej strony zwykle czycha śmierć z wielkim napisem „Game Over” na swojej kosie. Zwykle gry te różnią się tylko opakowaniem, a więc grafiką oraz stopniem trudności. Na tym tle Wormster Dash wyróżni się i jednym i drugim.

Big 6af7831a dd12 448d 844b 751db48a8b8e

W grze tej spokojny, wręcz sielankowy żywot bohatera i innych stworzeń zamieszkujących jego świat zostaje zburzony przez ogromnego robaka pożerającego wszystko co ma na swojej drodze.

Kto żyw ten ucieka... w prawą stronę ekranu. Zadanie nie jest łatwe, na drodze czekają różnego rodzaju śmiercionośne maszyny, piły tarczowe, ostre kryształy w kopani, przepaście, skrzynie i wiele innych rzeczy, które jeśli nie zabiją naszego bohatera, to przynajmniej spowolnią go na tyle, że zostanie pożarty przez wielkiego robala.

Ten ostatni wypełnia właściwie całą wysokość ekranu i pożera wszystko w ogromnym tempie, niemal zawsze znajduje się on tuż za uciekającym bohaterem, a jeśli nawet w danej chwili go nie widzimy, bo udało się nam uciec na pewną odległość, to i tak świadomość tego, że jest blisko zwiększa presję. Gracz sam w sobie nie jest w stanie pobiec szybciej, wykorzystuje po prostu warunki otoczenia, czasem jakąś maszynę, innym razem pochylnię, po której zjedzie.

Pod pewnymi względami czyhające na gracza śmiercionośne pułapki i maszyny przypominają mi trochę te z Limbo, choć Wormster Dash nie jest nawet w połowie tak mroczny jak tamta gra.

To co wyróżnia Wormster Dash na tle wielu innych endless runnerów to piękna ręcznie rysowana grafika. Widać, że węgierskie studio GAMELAB włożyło ogromnie dużo pracy w stworzenie tego arcydzieła. Tutaj z kolei nasuwają mi się skojarzenia z równie pięknym graficznie dziełem naszych południowych sąsiadów Czechów, czyli Machinarium. W ogóle to Machinarium i Wormster Dash mają pewien podobny sznyt, jak czeskie filmy „Samotni” czy „Opowieść o zwykłym szaleństwie” oraz węgierski film „Kontrolerzy”. Mam wrażenie, że zarówno na polu filmowym jak i gier komputerowych twórców z obu krajów cechuje podobna wrażliwość.

Szczerze polecam!

Gra Wormster Dash dostępna jest w App Store w cenie 8,99 zł.