W 2016 roku Amazon otworzył pierwszy pilotażowy sklep, który był pozbawiony kas oraz obsługi. Testowali go wyłącznie pracownicy giganta z Seattle.

Okazuje się, że wczoraj nastąpiło oficjalne otwarcie punktu dla wszystkich ludzi. Osoby, które chcą skorzystać ze sklepu muszą przejść przez specjalną bramkę i zeskanować kod znajdujący się w aplikacji. Następnie wystarczy podchodzić do regałów i zdejmować z nich wybrane produkty. Warto zauważyć, że sumowane będą jedynie rzeczy, które zostaną włożone np do torby czy plecaka. Na koniec z zakupami trzeba wyjść ze sklepu (przez specjalne bramki). Po wszystkim Amazon obciąży kartę klienta, która wcześniej została połączona z kontem Amazon Go, a paragon będzie oczekiwał w aplikacji.

Sklep jest naszpikowany kamerami, czujnikami i wykorzystuje uczenie maszynowe. Dzięki temu system rozpoznaje artykuły, które klient zdejmuje z półek lub je odkłada. Co więcej, automat potrafi rozpoznać produkty, które wyglądają niemal tak samo - np. różnią się jedynie odcieniem beżu.

Klienci mogą skorzystać ze sklepu od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 21. Na razie nie wiadomo czy Amazon planuje otworzyć kolejne autonomiczne sklepy. Podobno w 2016 roku dziennikarze Business Insidera dotarli do dokumentów z których wynikało, że firma ma w planach uruchomienie dwóch tysięcy punktów w ciągu 10 lat.

Amazon Go

Amazon Go

Amazon Go

Amazon Go

Amazon Go

Źródło: Reuters