Interfejs użytkownika w systemie watchOS nie zmienił się szczególnie od premiery pierwszego Apple Watcha, zdaniem niektórych przydałoby mu się już odświeżenie. Na pytanie, jak mógłby wyglądać nowy watchOS, odpowiedzieć postanowił Matt Birchler, który własny koncept interfejsu systemu dla zegarka Apple przedstawił na swoim blogu.

Uważa on, że największą nowością w watchOS 4 jest tarcza Siri, jego zdaniem powinno znaleźć się na niej więcej informacji pochodzących od różnych aplikacji niż to ma miejsce obecnie. Z kolei główny widok powinien pracować w dwóch trybach. W pierwszym, zawsze widocznym wyświetlana byłaby w jednym kolorze tylko tarcza zegara wskazująca godzinę, dopiero wyraźne podniesienie ręki aktywowało by widok w pełnym kolorze z dodatkowymi informacjami.

Zdaniem Birchlera Apple powinno wprowadzić także funkcję automatycznego rozpoznawania aktywności, coś, co oferują np. zegarki FitBita. Jeśli użytkownik rozpoczął by trening, np. bieg, to po minucie zegarek powinien wyświetlić powiadomienie z pytaniem, czy faktycznie ćwiczy. Pozytywna odpowiedzieć aktywowała by odpowiedni program w aplikacji Ćwiczenia. Z kolei funkcja motywacyjna, pokazująca od ilu dni użytkownik jest na tyle aktywny, by zamykać wszystkie kręgi, powinna oferować jeden dzień odpoczynku, bez przerwania tej ciągłości. Jak sam wskazuje, użytkownik może być danego dnia chory i nie być w stanie trenować.

Birchler opisał dokładnie to, co powinno znaleźć się w watchOS 5 na swoim blogu, ilustrując to ciekawymi obrazkami.