Ostatnie dni roku to czas wszelkiego rodzaju analiz i podsumowań. Jednego z nich dokonał Daniel Ives z firmy GBH Insights. Według niego iPhone to najlepiej sprzedającym się produkt z branży technologicznej w 2017 roku.

Smartfon Apple utrzymał pozycję lidera z poprzedniego roku. Ives twierdzi, że w mijającym roku Apple sprzedało 223 miliony iPhone'ów - o 12 milionów więcej niż w 2016.

Na drugim miejscu uplasowały się smartfony Samsunga. Łącznie sprzedano 33 miliony Samsungów Galaxy S8 oraz Note 8. Na ostatnim miejscu podium znalazł się głośnik Amazon Echo Dot z wynikiem 24 milionów sprzedanych sztuk. Na czwartym miejscu uplasował się Apple Watch (20 milionów), a na piątym konsola Nintendo Switch (15 milionów).

Warto zwrócić uwagę na dużą różnicę liczby sprzedanych urządzeń z pierwszego i drugiego miejsca. Rankingi obejmuje wszystkie modele iPhone'ów, a w przypadku Samsunga pod uwagę wzięte zostały jedynie tegoroczne modele. Poddaje to pod wątpliwość miarodajność tego rankingu.

Ives zwraca uwagę, że Apple Watch osiągnął dobry wynik dzięki ostatniej aktualizacji, która w dość dużym stopniu uniezależniła to urządzenie do iPhone'a. Wpływ na ten sukces miały także obniżki cen poprzednich generacji tego urządzenia.

Warto przypomnieć, że według najnowszych danych opracowanych przez Flurry Analytics, iPhone'y cieszyły się bardzo dużą popularnością w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Aż 44% aktywowanych w tym okresie smartfonów to urządzenia Apple.

Źródło: MacRumors za USAToday