Jedną z plag sieci web są strony infekujące komputery użytkowników. Od niedawna internetowi oszuści za ich pośrednictwem korzystają z mocy obliczeniowej komputerów internautów przy tzw. kopaniu kryptowaluty.

Proceder ten staje się popularny. Coraz częściej usłyszeć można o tym, że pewne strony web powodują nagłą wzmożoną pracę komputera i obciążenie układów, czemu często towarzyszy gwałtowny wzrost prędkości wiatraków wentylatorów. Może to oznaczać, że dana strona została odpowiednio spreparowana by wykorzystać komputer do kopania kryptowaluty.

Z problemem tym walczyć postanowili twórcy przeglądarki Opera. Jej najnowsza, 50 wersja, wyposażona została w ochronę przed tego typu praktykami. Funkcja NoCoin stanowi część większego, wbudowanego w przeglądarkę systemu blokowania reklam.

Opera jest chyba pierwszą przeglądarką web, która wyposażona jest w tego typu rozwiązanie. Dotąd dostępne one były jedynie w formie wtyczek dla przeglądarki Chrome.

Opera 50 dostępna jest obecnie w wersji Release Candidate. Można ją pobrać bezpośrednio z wpisu na blogu firmowym Opery.

Źrodło: Opera