Cztery lata temu, dokładnie 19 grudnia 2013 roku w ofercie Apple pojawił się nowy model komputera Mac Pro, o charakterystycznym kształcie kubła na śmieci.

Wspomnieć wypada, że komputer ten w podstawowych wersjach kosztował wtedy w zależności od konfiguracji 13299 i 17499 zł. Oferowany był w wersji z cztero- lub sześciordzeniowym procesorem Intel Xeon E5, taktowanym zegarem o częstotliwości 3,7 GHz (model czterordzeniowy) i 3,5 GHz (model sześciordzeniowy). Dostępna pamięć RAM w zależności od modelu wynosiła 12 lub 16 GB. Oba podstawowe modele wyposażone były w dwa procesory graficzne AMD FirePro D300 lub D500 oraz pamięć Flash 256 GB. Cztery lata temu na dzień przed jego premierą pisaliśmy o tym tutaj.

Komputer został nieznacznie odświeżony w kwietniu bieżącego roku. Apple zapowiedziało przy okazji prace nad nowym Makiem Pro trzeciej generacji o konstrukcji modularnej. Ciekawe, ile trzeba będzie na niego czekać. Jeśli pojawi się w przyszłym roku, to prawdopodobnie będzie to raczej jesień niż wiosna lub lato. Wtedy od premiery kolejnych generacji Maca Pro dzielić będzie pięć lat.