Dennis Ritchie - twórca systemu Unix nie żyje
Ostatnie dni obfitują w złe informacje. Nieco ponad tydzień temu odszedł Steve Jobs, założyciel Apple i jego wieloletni CEO. Jego firma nie odniosłaby jednak sukcesu, gdyby nie twórca systemu Unix, na którym oparty jest Mac OS. Mowa o zmarłym 12 października Dennisie Ritchie.
Dennis Ritchie był absolwentem Harvardu. Ukończył tam matematykę i fizykę. Następnie w 1967 roku rozpoczął pracę dla Bell Telephone Labs, będącego wtedy oddziałem badawczym firmy AT&T. Początkowo zajmował się językiem programowania BCPL oraz językiem obliczeń symbolicznych ALTRAN. Następnie wraz z Kenem Thompsonem stworzył w 1969 roku język programowania B, opierający się w dużej mierze o BCPL. Język ten rozwinął się następnie w New B. W 1972 roku na jego podstawie Ritchie razem z Thompsonem i Brianem Kernighanem opracował kolejny język programowania - C. Jego rozbudowana wersja o nazwie C++ funkcjonuje do dziś.
Jednym z największych osiągnięć Dennisa Ritchiego było stworzenie systemu operacyjnego Unix. Wywodzi się on z opracowywanego w Bell Labs eksperymentalnego projektu systemu MULTICS, który został niemal całkowicie porzucony. Obok wielu innowacyjnych rozwiązań zawierał bowiem mnóstwo błędów. Pracę nad projektem kontynuowali jednak czterej pracownicy firmy - Dennis Ritchie, Ken Thompson, M. D. McIlroy i J. F. Ossanna. Postanowili oni napisać system na nowo. Ritchie jasno określał, co było priorytetem przy tworzeniu Unixa.
"To, co chcieliśmy zachować, nie było tylko dobrym środowiskiem do programowania, lecz systemem wokół którego można było zbudować społeczność. Wiedzieliśmy z doświadczenia, że istotą pracy grupowej wspomaganej przez zdalny dostęp i systemy z podziałem czasu, było nie tylko wprowadzanie programów przy pomocy terminala, zamiast kart perforowanych, lecz zachęcanie użytkowników do komunikowania się."
Owocem prac było stworzenie hierarchicznego systemu plików, mechanizmu procesów i plików urządzeń a także interpretera wiersza poleceń. Ponadto napisano również kilka programów narzędziowych. Nazwa Unix pojawiła się dopiero na początku lat 70. i została wymyślona przez Briana Kernighana. W 1971 roku wydano pierwszy podręcznik programisty Unix.
W 1972 roku Unix został przepisany na język C. Dzięki temu system stał się bardziej uniwersalny, a przeniesienie go na inną platformę nie było tak pracochłonne, wymagało bowiem przepisania niewielkiego fragmentu kodu. Unix nie mógł być wydany jako produkt - wiązało się to z wyrokiem sądu w procesie antymonopolowym prowadzonym przeciw AT&T, właścicielowi Bell Labs. System miał być udostępniony każdemu, kto był nim zainteresowany. Dzięki temu stał się niezwykle popularny, jego kod źródłowy był przekazywany organizacjom rządowym, uniwersytetom oraz firmom komercyjnym. Unix odegrał ważną rolę w rozwoju ówczesnej informatyki. To właśnie na tym systemie działał host sieci ARPANET, protoplasty znanego dziś internetu.
Pod koniec lat 70. na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley opracowano system BSD, stworzony na bazie napisanych tam rozszerzeń Unixa. Największą zmianą było wprowadzenie obsługi protokołów TCP/IP, które funkcjonują do dziś. Z Unixa powstało kilka innych systemów, między innymi SunOS stworzonego przez Sun Microsystems oraz Xenix autorstwa Microsoftu. Przewidywano, że Unix stanie się systemem standardowo stosowanym w mikrokomputerach. W 1984 roku powołano konsorcjum X/Open. Jego celem było stworzenie otwartej specyfikacji bazującej na Uniksie. Ostatecznie projekt przekształcił się jednak w "wojny uniksowe" i na skutek rywalizacji grup standaryzacyjnych inicjatywa upadła. Z czasem pojawiały się kolejne wersje systemu, wydawane przez różne firmy.
W 1997 roku Apple rozpoczęło prace nad nową wersją systemu Macintosh. W tym celu zakupiono należącą do Steve'a Jobsa firmy NeXT. Prowadziła ona bowiem prace nad systemem NextStep, bazującym na BSD oraz Mach, wywodzącymi się z Uniksa. Ostateczna wersja systemu została nazwana Mac OS X. Funkcjonuje ona do dziś, a system Apple jest obecnie najpopularniejszym systemem uniksowym.
Dennis Ritchie wniósł ogromy wkład w rozwój informatyki. Nadał bowiem kształt temu, co dziś jest standardem programowania. Bez języka C oraz Unixa dzisiejsze oprogramowanie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Ritchie oraz Thompson za swoje osiągnięcia otrzymai w 1983 roku nagrodę Turinga, ponadto w 1998 roku zostali odznaczeni amerykańskim Narodowym Medalem Technologii za stworzenie systemu Unix. Obaj panowie nie byli postaciami często widywanymi w mediach. O ich istnieniu wiele osób dowiaduje się dopiero teraz. Przez całe życie Dennis Ritchie pozostawał w cieniu swoich osiągnięć. Nic w tym dziwnego - mało który programista dokonał bowiem tak wiele.
Źródło: Wikipedia