Tim Cook udzielił niedawno wywiadu Lesterowi Holtowi z telewizji NBC. Mówił w nim o ujawnionych niedawno informacjach o wpływie Rosji na wyniki wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku, manipulacji opinią publiczną za pomocą fake newsów, a także o bezpieczeństwie danych użytkowników zwłaszcza w kontekście pytań o skaner twarzy FaceID, który jest jedyną metodą autoryzacji biometrycznej w iPhonie X.

Cook stwierdził, że sam fakt, że obce państwo w pełni jawnie zamawia reklamy, celem nakłonienia wyborców w innym kraju do głosowania na tego czy innego kandydata, jest mniejszym problem niż masowe wykorzystanie fake newsów celem manipulacji opinią społeczną. To jest jego zdaniem największy problem.

Cook jest zdania, że manipulacja opinią społeczną poprzez fake newsy publikowane masowo w serwisach społecznościowych i powtarzane przez media była dla nich ogromną nauczką.

Zapytany o bezpieczeństwo danych użytkowników i dość powszechną praktykę sprzedaży tych danych Cook odpowiedział kolejny raz, że Apple tego nie robi, gdyż to nie użytkownicy są produktem tej firmy. Powtórzył kolejny raz, że firma szyfruje wszelkie kanały komunikacji i nie jest w stanie przechwytywać połączeń FaceTime czy iMessage, a obraz twarzy, z którym porównywany jest skan z FaceID jest zaszyfrowany i zapisany tylko i wyłącznie w iPhonie.